Erzurum ilinde satılan ballarda önemli bazı ilaç kalıntılarının analizi
Analysis of some important drug residues in honey samples sold in Erzurum province
- Tez No: 390063
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZAİ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada, Erzurum ilinde satışa sunulan ballarda bazı önemli ilaç kalıntısı durumunun incelenmesi hedeflenmiştir. Ballar Erzurum ilinde satışa sunulan marketlerden 10 farklı markadan her bir markadan 2 numune olmak üzere toplam 20 bal numunesi (250 g ağırlığında) toplanmıştır. Numunelerde tetrasiklin (doksisilin, oksitetrasilin, tetrasilin, klortetrasilin) ve sülfonamid grubu (sülfanilamid, sülfadiyazin, sülfatiyazol, sülfamerazin, sülfametazin, sülfametoksazol, sülfadimetoksin) antibiyotiklerin kalıntıları araştırılmıştır. Analizler, Likid Kromatografi-Sıralı Kütle Spektrometre (LC/MS-MS) ile yapılmıştır. Analiz sonucunda bal numunelerinin 8'inde sülfametazin, 2'sinde tetrasiklin ve 2'sinde oksitetrasiklin kalıntısı içerdiği belirlenmiştir. Sonuçlar; ülkemizde arılarda antibakteriyal madde kullanılması yasak olmasına rağmen, Erzurum ilinin bazı bölgelerinde kullanıldığını, böylece halk sağlığını tehdit edilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to analyse some important antibacterial drug residues in honey samples sold in Erzurum provicense. Ten different brands sold in markets in the provicense of Erzurum Honeys brand, two samples of each for a total of 20 honey samples (250 g weight) were collected. On the samples, drugs residues consisting of tetracycline (doxycycline, oxitetracycline, tetracycline, clortetracycline) and sulfonamide (sulphadiazine, sülfatiyazol, sulphabenzamide, sulfamethazine, sulfamethoxazole, sulfadimethoxine) were examined. Analysis were in-line liquid chromatography mass spectrometry (LC/MS-MS). Honey samples contained residue were 8 sülfamethazine, 2 tetracycline, 2 oxytetracycline. Although the use of antibacterial agents for bees are forbidden in our country, the results show that it is used in some areas of Erzurum province and thus it may endanger the health of public.