Sporda rasyonel duygucu öz belirlenim (Rdöb-s) ölçeğinin psikometrik açıdan incelenmesi
Rational emotive self determination (Resd-s) scale in sports psycometric analysis
- Tez No: 835566
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, Rasyonel Duygucu Davranışçı Kuram (RDDK) ile Öz Belirleme Kuramı (ÖBK) bir araya getirilerek; sporcuların, yetkinlik (yeterlilik), özerklik ve ilişkili olma açısından temel psikolojik ihtiyaçları kapsamındaki irrasyonel inançlarını ölçmek amacıyla geliştirilen Sporda Rasyonel Duygucu Öz Belirlenim Ölçeğinin psikometrik açıdan incelenmesi gerçekleştirilmiştir. RDÖB-S'nin faktör yapısını, geçerliğini ve güvenirliğini değerlendirmek için farklı kategorilerdeki spor kulüplerinden seçilen kadın ve erkek futbolcuların (yaş ortalaması=18,70) katıldığı (N=309) bu çalışmada, gerçekleştirilen doğrulayıcı faktör analizi sonuçları, kuramsal beklentilere uygun olarak RDÖB-S'nin üç faktörlü yapısını (yetkinlik ihtiyacı irrasyonel inancı, özerklik ihtiyacı irrasyonel inancı ve ilişkili olma ihtiyacı irrasyonel inancı) desteklemiştir. Son olarak, ölçeğin kavramsal geçerlik çalışması için yapılan korelasyon analizleri sonucunda ise RDÖB-S ile Sporda Kaygı Ölçeği II (SKÖ II), arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, through bringing together Rational Emotive Behavioral Theory (REBT) and Self-Determination Theory (SDT); The Rational Emotive Self-Determination Scale in Sports (RESD-S), which was developed to measure the irrational beliefs of the athletes within the scope of their basic psychological needs in terms of competence, autonomy and relatedness, was analyzed psychometrically. In this study, in which male and female football players (average age=18.70 years) selected from different categories of sports clubs participated (N=309) in order to evaluate the factor structure, validity and reliability of the RESD-S, results of the confirmatory factor analysis performed, supported RESD-S's three-factor structure (The need for competence supported irrational belief. The need for autonomy supported irrational belief. The need to be related supported the irrational belief.) in accordance with theoretical expectations. Finally, as a result of the correlation analyzes performed for the conceptual validity study of the scale, significant relationships were found between RESD-S and Sports Anxiety Inventory II (SAS II).