Keşan-İpsala ve Enez yöresi boz step sığırı yetiştiriciliği üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 39008
  2. Yazar: SÜLEYMAN KÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. M. İLHAN SOYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
II ÖZET Yapılan bu araştırma ile Keşan, İpsala ve Enez yöresi boz step sığır yetiştiriciliği ve bu sığırın morfolojik özellikleri ile yetiştirme düzevi belirlenmeye çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlar aşağıda özetlenmiştir. 1- Boz ırk yediği yem miktarı ve kalitesi bakımından 2- Boz step sığırlar meraya bağımlı olarak yetiştiril mektedirler. Meraların azalması ile bu ırktada azalma görülmektedir. Karpuzlu kasabasında bir önceki yıla göre sığır sayısın da % 43,9 oranında azalma görülmüştür. 3- Boz step sığırları Enez, Karpuzlu, Pasaköy ve Ipsa '- la'd8 büvük sürüler halinde de yet i? t ir ilmektedir. Bu sürüler yıl b ovunca devamlı merada bakılmaktadır. Böyle büvük sürülerde sazım yapılmamaktadır. Sütün tamamı buzağıca bırakılır. 4- Boz ırk hastalıklara ve sert v_ış koşullarına karşı çok i?i adapte olmuştur. Bazı sürüler hiç ahırlara alınmadan kı şı geçirmektedirler. Enez'de açık 8hıra saya adı verilmektedir. Sıfırlar kışın savalarda geceyi geçirirler. 5- Yeni doğan buzağılarda renk açık.kahverengi olup vaşın ilerlemesi ile açılır ve erpin sığırlarda açık mimüşi ren gini alır. Boğaların ön kısmı arka kısmından daha iyi gelişmiş tir. Bocalar ineklere göre daha kovu r«nkt5edirler. Bovun ve diz kapanma kadar avaklar vücudun diğer kısımlarına göre daha koyu renkli vücut örtüsüne sahiptirler. 6- Cidago vüksekliği Enez ve İps8İa bölgesinde 118,193+ 0,531 cm. 'dir. Maksimum cidago vüksekliğî 122,5+1,849 cm. ile Enez er up ortalamasıdır. Minimum cidago yüksekliği ise Yenice köy grubunda elde edilmi? (117,5+1,216 cm) tir. ^ Enez ve îpsala bölgesinin sağrı yükseklik ortalaması 123,453+0,507 cm. dir. 1- Mutlak vücut ölçüleri alman grup ve alt grupların relatif değerleride alınmıştır. Cidago yüksekliğinin vücut uzun luğunu relet if değeri Enez-îpS8İa grubunda $>83, 70' tir. Aynı ni telikte en düşük grup ^83,1 ile pasaköy sığırlarıdır. 8- Göğüs ölçüleri içinde en büyük standart hata Enez grııbu ineklerinin göğüs çevresi verilerinde elde elilmistir. (Sx+2,041). 9- Elde edilen sonuçlar histeeramlar halinde düzenlen miştir. 10- Elde edilen değerlerin gruplar arasında ne gibi bir farklılık arzettiğini ve bu farkın istetistiki açıdan önemli o- lup olmadıkı t-testi ile kontrol edilmiştir.Ill Enez ve İpsala beldesindeki bütün grupların, kalça yumruları eresı geni-liklerine ilişkin sonuçların farkları istatis-tiki yönden önemsiz bulunmuştur. Baş uzunlukları ortalamaları arasındaki fark İpsala ve Karpuzlu, Enez-İpsala ile Karpuzlu ve Karpuzlu ile Fnez prunl arında %5 hata seviyesinde önemli bulunmuştur. Sağrı yüksekliklerine ili-kin sonuçlar, Eıez ve Îpsala bölgesindeki bütün gruplar için önemsiz çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The constition and morphological characteristics of grey cattle husbandy raised in. Kesatı, İpsala and Enez regions were investigated and resule s are summarized as follows, 1- As for the amount of food necessery for maintenance in gray cattle was lower than other breeds. They were fed by low energy and protein content feed. Except the lactating cows (1 kg, day concentrates/head) ; ITo concentrates were given to the grey catties, 2- Gray catties were kept by the farmers as pasture dependent type. Due to the declines of pasture areas; the number of grey cattle raised in region were decreased. ]?or example in Karpuzlu ward the number of gray cattle decreased 43o9 fo compering by previous year. 3- Grey catties were kept in natural pastures as big herd in Enez, Karpuzlu, Faş a köy and ipsala during the whole years. Cows were not milked for production. Milk were produced by cow taken by calf s naturaly. 4- Grey cattle had a good adaptation and acclimatisation ability; So suited well to the winter conditions of region. Some herd are kept on the pasture without any covered barns during the winter, T^ey were kept in a kind of feed-lot so called Saya. 5- iTewly freshened caltves.Jiad light brown coat color. The coat colour were li lightened by the age and became llnght silvery colour in adult cattle. ?ront half of body of bulls were more developped than rear half of body. The coat colour of bulls more dark colour than cows. Similarly neck and legs had more dark coat colour than other parts of body. 6- The withers height of grey catties of Enez, İpsala region was 113,193 + 0,531 cm. Maxsimum and minumum withers height -ere 122,5 + 1,849 cm. (Enez) and 117,5 + 1,216 (Yenice) respectively. The average hin height of Enez-îpsala Group was 123,453 + 0,507 cm. 7- Heal and relative body measurements of groups #ere also obtained. The relative withers height according to the body length in. Enez-İpsala groups was 83,70 %. The lovest value in this respect was obtained from Faşa köy datas.8- iıovest standart errors of chest girth measurements were belong to the Snez group (Sx : + 2,041) 0 9- Eeasults are visualized by histograms. 10- The statistical importance of differences among the groups -©are also tested by t -statistics» She differences among the Enez-Xpsala subgroup's averages were not statistical" important. -The differences of hip bone width averages among the groups in Enez and İpsala were not statistical;- important. The importance of differences among the several body measurements m the materials were investigated.