Edirne ili buğday ekim alanlarında görünen önemli yabancı ot türleri, yoğunlukları ve rastlanma sıklıklarının belirlenmesi
Determination of significant weed species in wheat growing areas of Edi̇rne province, their intense and frequency of coincidance
- Tez No: 413385
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışma Edirne ili buğday ekim alanlarındaki yabancı ot türlerini, yoğunluklarını ve rastlanma sıklıklarını belirlemek amacıyla, 2014 yılı nisan ve mayıs aylarında yürütülmüştür. Bu amaçla Edirne (Merkez), Enez, Havsa, Keşan, Lalapaşa, Meriç, Süloğlu, Uzunköprü ve İpsala'da toplam 212 örnekleme yapılarak, yabancı ot türleri ve yoğunlukları belirlenmiştir. Yapılan araştırmalar sonucu 14 familyaya ait 43 adet yabancı ot türü belirlenmiştir. Bu yabancı otlardan Avena fatua L. (0,67 bitki/ m2), Agropyron repens (0,58 bitki/ m2), Chenopodium album L. (0,57 bitki/m2), Bifora radians (0,52 bitki/m2), Convolvulus arvensis L. (0,41 bitki/ m2), Dasypyrum villosum ( L.) Can. (0,34 bitki/ m2), Poa spp. (0,35 bitki/m2), Aegilops spp (0,33 bitki/m2), Sinapis avensis (L.) (0,31 bitki/m2), Malva sylvestris. (0,30 bitki/m2) türleri il çapında en yoğun 10 tür olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate significant weed species seen in wheat growing areas of Edirne province, their intense and frequency of coincidence, was realized on April and May 2014 year. For this aim the species and their densities were determined according to provinces by during an observation on total 212 wheat fields in Edirne (Merkez), Enez, Havsa, Keşan, Lalapaşa, Meriç, Süloğlu, Uzunköprü, ve İpsala. As a result, 43 weed species of 14 family were identified. Among them, Avena fatua L. (0,67 plant / m2), Agropyron repens (0,58 plant / m2), Chenopodium album L. (0,57 plant /m2), Bifora radians (0,52 plant /m2), Convolvulus arvensis L. (0,41 plant / m2), Dasypyrum villosum (0,34 plant / m2), Poa spp. (0,35 plant /m2), Aegilops cylindrica (0,33 plant /m2), Sinapis avensis (L.) (0,31 plant /m2), Malva sylvestris. (0,30 plant /m2) species were the top most frequently coincided ones in the province.