Edirne ili (Merkez ilçe, Uzunköprü, Keşan, İpsala, Enez) afetsonrası acil toplanma ve geçici barınma alanlarınınverilere göre değerlendirilmesi
Data-based assessment of emergency assembly and temporary shelter areas in Edirne province (Central district, Uzunköprü, Keşan, İpsala, Enez) post-disaster
- Tez No: 887720
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Bilimler ve Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Edirne İline ait deprem riskleri ortaya konularak, afetlere yönelik planlama çalışmalarında yer alan afet sonrası acil toplanma ve geçici barınma alanları, coğrafi bakış açısıyla ele alınarak değerlendirilmesi, belirlenen alanların seçimindeki olası yanılgıların ortaya konması ve mümkünse seçenekli alanların önerilmesi amaçlanıştır. Afet toplanma alanı, geçici barınma alanları hazır olana dek geçen sürede sağlıklı bilgi alışverişi sağlayarak toplumu tehlikelerden uzak tutmak için belirlenen alanlardır. Geçici barınma alanları ise afetzedelerin barınma, eğitim, sağlık gibi yaşamlarını aksatmayacak şekilde her türlü ihtiyacını karşılayacak çadırkent – konteyner kent olarak kullanılan alanlardır. Edirne İline ait AFAD tarafından belirlenen kriterler dahilinde seçilen afet sonrası acil toplanma ve geçici barınma alanları öncelikle ulusal ve uluslararası kriterler kapsamında detaylı bir biçimde incelenecektir. Daha sonra çalışma alanı dahilinde belirlenen afet sonrası acil toplanma ve geçici barınma alanlarının altyapı, ulaşım, nüfus ve arazi kullanımı gibi beşeri coğrafya özellikleri ile jeoloji, jeomorfoloji, hidrografya gibi fiziki coğrafya özellikleri dikkate alınarak coğrafi bilgi sistemler ve uzaktan algılama metodolojisi kullanılarak değerlendirilmesi planlanmıştır.
Özet (Çeviri)
By revealing the earthquake risks of Edirne Province, it is aimed to evaluate the post-disaster emergency meeting and temporary shelter areas included in the planning studies for disasters by considering them from a geographical point of view, to reveal possible faults in the selection of the determined areas and to recommend optional areas if possible. Disaster gathering area is the areas determined to keep the society away from dangers by providing healthy information exchange until the temporary shelter areas are ready. In case of temporary shelter areas, are the areas used as tentkent - containerkents that will meet all kinds of needs of the disasters in a way that does not disrupt their lives such as housing, education and health. Emergency gathering and temporary accommodation areas of Edirne Province , Emergency gathering and temporary accommodation areas of Edirne Province ,after the disaster selected within the criteria determined by the AFAD will primarily be examined in detail within the scope of national and international criteria. Then by, it was planned to evaluate the post-disaster emergency gathering and temporary shelter areas determined within the working area using geographical information systems and remote sensing methodology, taking into account human geography features such as infrastructure, transportation, population and land use, and physical geography features such as geology, geomorphology and hydrography.