Behçet hastalığında interferon kullanımı ve depresyonun değerlendirilmesi
Interferon use and depression evolution in Behçet disease
  1. Tez No: 390090
  2. Yazar: YASİN KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİRE SEYAHİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Giriş ve amaç: IFN hepatit B-C virüs infeksiyonları ve bazı solid kanserlerde kullanılan bir immüno-modülatördür. Ayrıca, Behçet hastalığının (BH) göz tutulumunda etkili bir ilaçtır. Ancak ateş, vücut ağrısı gibi yanetkilerin yanısıra, otomimmün hastalıkları da ortaya çıkartmaktadır. Bunların dışında depresyon ve intihar eğilimi gibi oldukça önemli sayılabilecek ruhsal bozukluklar da yapabilmektedir. Bu nedenle kliniğimizde IFN tedavisi başlattığımız hastaları 0. ve 3. ayda depresyon ölçütleri açısından değerlendirdik. Kontrol grubu olarak da yine IFN dışı başka tedavilerle izlenen BH aldık. Metod: Çalışmaya 2012-2014 tarihleri arasında, CTF Behçet polikliniğine başvuran BH tanısı almış hastalar alındı. Hastalar 2 grupta incelendi. IFN tedavisine ilk kez başlayan 17 hasta ve IFN dışı herhangi bir tedavi alan 21 hasta yeraldı. BDE ve HAD adı verilen iki adet psikiyatride kullanılan ölçekler ile tedavinin 0. ve 3. ayda değerlendirildi. Sonuçlar: Hastaların demografik özellikleri gösterildi. IFN kullanan hastaların daha fazla erkek hastalardan oluştuğu ve hastalık süreleri daha uzun gözlendi. Hastaların sosyo-ekonomik ve medeni durumları benzerdi. 0. veya 3. ay BDE ve HAD skorları açısından gruplar arasında anlamlı fark yoktu.Gruplar içinde IFN kullananların 3. ay BDE ve HAD skorlarının 0.aya göre arttığını gözlemledik. Ayrıca BDE'nin intiharla ilişkili 9. sorusuna 'b' yanıtını verenlerin oranı sadece IFN kullananlarda 3. ay sonunda anlamlı artmıştı (IFN grubu: %35 IFN dışı: %10, p =0.053). Tartışma: Çalışmamızın kısıtlılığı az hasta alınmasıdır. Buna rağmen IFN kullananlarda depresyon ölçütlerinin 3 ay gibi kısa bir sürede arttığı izlendi. Zaten depresyon sıklığı artmış BH IFN kullanımı bu ruhsal bozukluğun arttırabilir. Bu hastaların psikiyatrik açıdan yakın takip edilmelerinde fayda vardır.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: IFN is an immune-modulatory agent management of hepatitis B-C ,some solid neoplasms. However, it may cause side effects such as fever, flu-like syndrome and autoimmune diseases. Psychiatric symptoms like depression, suicidal behavior can be seen. We evaluated psychiatric status of BS patients in whom IFN was used for the first time at time 0. and 3. month. As a control group we studied BS patients who use other drugs than IFN. Patients and Methods: We studied BS patients who were seen between 2012-2014 at the BS outpatient clinic at Cerrahpaşa Medical Faculty. There are 2 groups: Group 1. included 17 patients, Group 2 included 21 patients. BDI and HADS were used to measure whether there is depression at 0-3. months later in groups. Results: We analysed demographic characteristics in groups. Patients who used IFN were more likely to be male and longer disease duration. There was no difference with regard to BDI and HADS scores when 2 groups were compared at time 0-3. month .Patients who used IFN, both BDI and HADS scores were increased significantly after 3 months of follow-up. Additionally, those who answered positive to question no: 9 'b' was significantly more common in the IFN group . Discussion: The main limitation of our study is the small sample size. Nevertheless, we found that the depression scales were increased after 3 months of period among patients who used IFN. Physicians should be cautious while using IFN since this drug may further increase this risk.