Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Sadi Sun Yoğun Bakım Ünitesi'nde 2009-2011 yılları arasında yatan cerrahi bölümlerden kabul edilmiş hastaların retrospektif analizi
Retrospective analysis of patients admitted to the Istanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty Intensive Care Unit from surgical wards between the years 2009-2011
  1. Tez No: 390091
  2. Yazar: VİLDAN ÖZKUBAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALIM DİKMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada 2009-2011 yılları arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Sadi Sun Yoğun Bakım Ünitesine yatan ve tedavi gören cerrahi bölümlerden kabul edilen hastalar retrospektif olarak incelenmiştir. Analizi yapılan üç yıllık süreçte, cerrahi bölümlerden kabul edilen, yoğun bakım ünitesinde izlenmiş ve tedavi görmüş, 1816 hastanın verilerine ulaşılmıştır. Hastaların araştırmada kullanılan bilgileri, hasta dosyaları, yoğun bakım ünitesi hasta izlem çizelgeleri ve bilgisayar kayıt sisteminden elde edilmiştir. Elde edilen bilgiler sınıflandırılarak istatistiki incelemeye tabi tutulmuş ve anlamlı sonuçlara ulaşılmıştır. Araştırmamızın sonucunda hastaların büyük çoğunluğunun postoperatif gözlem amaçlı yoğun bakım ünitesine kabul edildiği, büyük çoğunluğunun entübe kabul edildiği ve ilk 24 saat içinde ekstübe edildiği, hastaların büyük çoğunluğunun genel cerrahiden kabul edildiği, en sık alt batın ve üst batın cerrahisinin yapıldığı, erkek hastaların sayısının ve mortalitesinin kadın hastalardan daha fazla olduğu, kalp damar cerrahisi, acil ve genel cerrahiden kabul edilen hastaların mortalitesinin diğer bölümlere göre daha yüksek olduğu, cerrahi servislerinden kabul edilmiş ameliyat edilmeyen hastaların mortalitesinin postoperatif kabul edilen hastalardan daha yüksek olduğu, entübe kabul edilen hastaların mortalitesinin ekstübe kabul edilen hastalardan daha yüksek olduğu, APPACHE II skoru yüksek olan hastaların mortalitesinin daha yüksek olduğu, yoğun bakım ünitesinde yatış süresi ve entübasyon süresi uzun olan hastaların mortalitesinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bu araştırma ile Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Sadi Sun Yoğun Bakım Ünitesinin 2009-2011 yılları arasındaki durumunu genel hatları ile inceleyen ve gelecek çalışmalara altyapı oluşturabilecek bir kaynak oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, patients admitted to the Istanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty Intensive Care Unit from surgical wards are examined retrospectively. The study covers patients admitted to the intensive care unit during the three-year period between 2009 - 2011. The data of 1816 patients from surgical wards are examined. The data are collected from patients' files, ICU monitoring forms and information recording systems. The collected data are classified and examined statistically to analyse the demographic and clinical charactersitics of the patients. As summarized results of this study; majority of the patients were accepted to the ICU for postoperative monitoring, the vast majority were accepted with endotracheal intubation and extubated within 24 hours, and the majority of patients had been accepted from general surgery wards. Also patients with lower abdominal and upper abdominal surgery was consisted the majority; the mortality of the male patients were found to be higher than females. The mortality of the patients accepted from cardiovascular surgery, general surgery and emergency were higher than the other branches. The of the unoperated patients accepted from surgical services were higher than the postoperative patients. The mortality of the intubated patients were higher than extubated patients. The patients who had higher APPACHE II scores had higher mortality. Higher mortality rates were also found in patients with longer duration of stay and intubation. Furhermore, this study has created a data base for future studies, including the 1816 patients accepted in 2009-2011 to Istanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty Sadi Sun Intensive Care Unit.