Obsesif kompulsif bozukluk tanısı alan hastaların afektif mizaç, kronobiyoloji ve dürtüsellik açısından incelenmesi
Investigation of affective temperaments, chronobiology and impulsivity in patients with obsessive compulsive disorder
  1. Tez No: 390119
  2. Yazar: AYŞE SAKALLI KANİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT REHA BAYAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Obsesif kompulsif bozukluk (OKB) kişinin hayatında belirgin sıkıntıya neden olan, kişinin olağan günlük işlerinde, mesleki, sosyal işlevselliğinde belirgin ölçüde bozulmaya yol açan psikiyatrik bozukluklardan biridir. OKB' nin tedavisinde belirgin ilerlemeler olmasına karşın, hastaların önemli bir kısmında tedaviye yanıt zayıftır. Yapılan çalışmalarda duygudurum bozukluklarını da içeren komorbid psikiyatrik hastalıkların OKB prognozunu olumsuz yönde etkilediği gösterilmiştir. Afektif mizaç özelliklerinin duygudurum bozukluklarının eşik altı belirtileri ve öncülleri olduğu düşünülmekle birlikte OKB hastalarındaki sıklığı ve etkisi yeterince bilinmemektedir. Literatürde duygudurum bozuklukları ile sirkadyen ritim düzensizlikleri ve dürtüsellik arasındaki ilişkiyi destekleyen çok sayıda veri bulunmaktadır. Buna karşın kronobiyolojik tercihlerin OKB ve OKB ye eşlik eden afektif mizaç ve duygudurum bozuklukları ile ilişkisi yeterince bilinmemektedir. Bizim çalışmamızın amacı OKB tanısı ile takip edilen hastalarda afektif mizaç, kronobiyoloji ve dürtüsellik düzeylerini değerlendirmek ve bu faktörlerin OKB hastaları üzerindeki klinik etkisini incelemektir. Araştırmamız obsesif kompulsif bozukluk tanısı ile takip edilen ve en az 12 hafta süre ile ilaç tedavisi alan hastalar (n=76) ve sağlıklı kişiler (n=55) üzerinde yürütüldü. Obsesyon ve kompulsiyonların klinik şiddetini değerlendirmek için YBOC-S, afektif mizaç özelliklerini değerlendirmek için TEMPS-A, kronobiyolojik tipleri değerlendirmek için Sabahlılık Akşamlılık Ölçeği, dürtüsellik düzeyini değerlendirmek için Barratt Dürtüsellik Ölçeği-11, anksiyete düzeylerini değerlendirmek Hamilton Anksiyete Değerlendirme Ölçeği, depresyon düzeylerini değerlendirmek için Hamilton Depresyon Değerlendirme Ölçeği kullanıldı. Çalışmamız sonucunda OKB hastalarında sağlıklı gruba göre depresif, siklotimik, irritabl ve anksiyöz mizaç puanları yüksek bulundu. Hipertimik mizaç puanları açısından fark saptanmadı. Tedavi ile remisyona girmeyen OKB hastalarında remisyona girenlere göre depresif, siklotimik, irritabl ve anksiyöz mizaç puanları artmış olarak bulundu. OKB hastalarında sağlıklı gruba göre sabahçıl olan kişilerin oranı daha düşük, akşamcıl olanların oranı daha yüksek saptandı. İki grup arası kronotip açısından farklılık istatistik olarak anlamlılığa yakındı. Kronobiyolojik tipler arasında OKB hastalarına eşlik eden anksiyete, depresyon ve tedavi ile remisyona girme oranı açısından farklılık saptanmadı. OKB hastalarında afektif mizaç özelliklerinin, dürtüsellik ve kronobiyolojik farklılıkların tedaviye yanıt üzerindeki etkisinin anlaşılması tedaviye yetersiz yanıt veren hastalarda yeni tedavi modalitelerinin gelişimi açısından bir basamak olabilir.
Özet (Çeviri)
Obsessive compulsive disorder (OCD) is one of the psychiatric disorders which can cause distress and decrease in functionality regarding daily, occupational and social functionality in individuals. However there have been an advancement in the treatment of OCD, there is an important part of patients which shows a poor response to the treatment. It is well known that comorbid psychiatric disorders such as mood disorders have negative effects on the prognosis of OCD. Although affective temperaments are accepted as the subsyndromal symptoms and precursors of mood disorders, the frequencies and the impacts on OCD are not well understood. There is a body of evidence which supports the association between circadian rhytm disturbances, impulsivity and mood disorders in literature. In contast there is limited data concerning the effects of chronobiological preference among the patients with OCD and OCD comorbid mood disorders and affective temperaments. The aim of this study is evaluating the presence and clinical effects of affective temperaments, chronotype differences and impulsivity on the patients with OCD. The research was performed in patients with OCD which have been undertreatment at least for 12 weeks (n=76) and healty controls (n=55). Yale Brown Obsession Compulsion Scale to assess the severity of OCD, TEMPS-A to assess affective temperaments, Morningness and Eveningness Questionare to assess the chronotype, Barrat Impulsiveness Scale to assess impulsivity, Hamilton Anxiety Rating Scale and Hamilton Depression Rating Scale were used in this study. There were higher scores in depressive, cyclothymic, irritable and anxious temperaments in patients with OCD compared to the healty group. There was no difference in hyperthymic temperament scores. There were significant differences in patients with remission and not remission in depressive, cyclothymic, irritable and anxious temperaments. Also morningness chronotype was less frequent and eveningness type was more frequent in patients with OCD. The result of this difference was close to the statistical significance. The OCD patients didin't differ from comorbid anxiety, depression and remission levels according to the chronotype. Understanding the effects of affective temperaments, impulsivity and chronotype differences on the outcome of patients with OCD, may provide developing new treatment approaches in especially treatment resistant OCD patients.