Hepatosellüler karsinom tedavisinde, ilaç yüklenebilen partiküller ile transarteryel kemoembolizasyon
Transarterial chemoembolization of hepatocelluler carcinoma with doxorubicin-eluding beads
  1. Tez No: 390118
  2. Yazar: AHMET KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT CANTAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Hepatosellüler karsinom (HSK) tanısı alan uygun olgu gruplarında, ilaç yüklenebilen partiküllere(DEB)Doksorubisin (DOX) yükleyerek yapılan Transarteryel Kemoembolizasyon (TAKE) tedavisinin etkinliğini ve sağkalıma etkisini değerlendirmek. Gereç ve Yöntem: Nisan 2011-Nisan2014 tarihleri arasında ilaç yüklenebilen partiküllere (DEB) Doksorubisin (DOX) yükleyerek TAKE tedavisi (DEB-DOX TAKE) uygulanan 16'sı erkek, 8'i kadın, toplam 24 olgu çalışmamıza dahil edildi. İlaç yüklenebilen partikül olarak DC Bead (Biocompatibles, UK) kullanıldı. Kullanılan Doksorubisin dozu ortalama 70 mg idi(min:50-max:100).13 olguda 100-300μm,8 olguda 70-150μm ve 3 olguda 70-150/100-300μm boyutlarındaki partiküller kullanıldı.Olguların ortalama yaşı 58,50±9,25 (min: 36, max: 72) idi. Olguların, işlem öncesi standart prosedürlerden sonra abdominal aortografileri, selektif çölyak ve SMA anjiyografileri yapılarak selektif veya süperselektif olarak DEB-DOX TAKE işlemleri yapıldı. Olgu takipleri ve tedavi etkinliği m-RECIST kriterlerine uygun olarak yapıldı ve değerlendirildi. Bulgular: Kümülatif sağkalım oranları 1 yıl,2 yıl ve 3 yıl için sırasıyla;%82.91,%58.14 ve %25.14 olarak saptandı. Tümör boyutuna, tümör sayısına, yaşa, cinsiyete, tedavi sonrası tümör cevabına göre yapılan gruplandırmada, gruplar arasında sağkalım sürelerinde anlamlı farklılıklar saptandı. Olgulardan en uzun yaşayan 40. ayda takipte olup, en kısa yaşam süresi 3 aydı. İşlem başarısı % 100 olarak gerçekleşti. Hiçbir olguda hayatı tehdit eden komplikasyon gelişmedi. Sonuç: Uygun HSK olgularında DEB-DOX TAKEtedavisi, yaşam süresine ve kalitesine olumlu katkıları olan, yan etkisi oldukça az, olgular tarafından kolay tolere edilebilen etkili bir tedavi yöntemidir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to evaluate the efficiency and survival outcome of ''transarterial chemoembolization with Doxorubicin loaded microspheres(DEB-DOX TACE)'' therapy in in-operable patients with HCC. Materials and Methods: From April 2011 to april 2014, 24 patients (16men, 8 women) with HCC were treated with DEB-DOX TACE. DCBeads (Biocompatibles,UK) were used as microspheres that can be loaded by Doxorubicin.70 mg Doxorubicin were used (min:50mg, max:100mg). In 13 cases 100-300μm,in 8 cases 70-150μm, and in 3 cases 70-150/100-300μmsized miscrospheres were used.The mean age of the patients were 58,50±9,25 (min:36 max:72). After abdominal aortagraphy, selective celiac and süperior mesenteric angiographies, and microcatheterization DEB-DOX TACE was performed as a selective and/or superselective manner. Patient follow-up and treatment efficacy was performed and evaluated according to m-RECIST criteriaes. Results: The cumulative survival rates are established for 1year, 2 years and 3 years as 82.91%, 58.14%, and 25.14% respectively. The patients were classified according to tumor size, tumor count, Child classification, age, sex, tumor response and significant differences were determined between the groups. The longest living patient is on 40th month and still at follow up. The shortest survival time was 3 months. The procedural success was 100%. None of the patients developed life-threatening complications. Conclusion: DEB-DOXTACE with Doxorubisin loaded DC Beads is a kind of treatment which is easily tolerable by the HCC patients, has positive effects to survival time and quality of lifeand has very few side effects.