Akciğer kanserli hastalarda HGF,cMET,EGF ve EGFR proteinleri ve bu proteinlerin mRNA düzeylerinin belirlenmesi
Determine The Serum Protein and mRNA Levels Of HGF/cMET and EGF/EGFR in Lung Cancer Patients
- Tez No: 627647
- Danışmanlar: PROF. DR. HADİYE DERYA DURANYILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Onkoloji, Biochemistry, Oncology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kanser Biyokimyası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Akciğer kanseri akciğer dokularındaki hücrelerin kontrolsüz çoğaldığı bir hastalıktır. Bu kontrolsüz çoğalma, hücrelerin çevredeki dokuları istila etmeleri veya akciğer dışındaki organlara yayılmaları ile sonuçlanabilir. Akciğer kanserinin 2 önemli tipi küçük hücreli akciğer kanseri (KHAK) ve küçük hücreli dışı akciğer kanseridir (KHDAK). Primer akciğer kanserli hastaların yakın takibi, etkin tedavilerin uygulanabilirliğini artırmaktadır. Hastalığın erken tanısında gelişmekte olan çeşitli belirleyici moleküller önerilmektedir. Akciğer kanserli hastaların serum örneklerinde tanıda ve hastalığın takibinde önemi olabilecek HGF/cMET ve EGF/EGFR moleküllerinin hem mRNA'ları (PCR yöntemiyle) hem de aynı parametrelerin protein düzeyleri (ELISA yöntemiyle) belirlendi ve sonuçlar sağlıklı kontrollerle karşılaştırıldı. Hepatosit büyüme faktör reseptörü tarafından kodlanan cMET proteini tirozin kinaz aktivitesine sahiptir. Membran reseptörü olan cMET embriyonik gelişim için gereklidir. Sadece HGF ligandına bağlanabilen cMET epitel kökenli hücrelerde eksprese edilmektedir. EGF molekülü hücre büyümesi ve proliferasyonda görev alan EGFR reseptörüne bağlanan bir büyüme faktörüdür. Bu moleküller akciğer kanserinde hedefe yönelik tedavilerde önem taşımaktadır. Çalışmamızın klinisyenler için akciğer kanseri tanısına karar vermekte yardımcı olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Lung cancer, is a malignant lung tumor characterized by uncontrolled cell growth in tissues of the lung. If left untreated, this growth can spread beyond the lung by process of metastasis into nearby tissue or other parts of the body. Primary lung cancers, are carcinomas that derive from epithelial cells. The main primary types are small-cell lung cancer (SCLC), and non-small-cell lung cancer (NSCLC). The closely follow-up of patients having the predisposing disorders can yield an increase in the rates of early diagnosis and curative treatment modalities.In the current study, we aim to determine the serum levels of cmet/HGF and EGF/EGFR , by ELISA and mrna levels of this parameters by PCR verified lung cancer, healthy controls. The results are compared with the controls by using statistical tests. We think this parameter will be important in serum samples of patients with lung cancer diagnosis and disease follow-up. c-Met (Mesenchymal-Epitelial Transition) is a proto-oncogene that encodes a protein known as hepatocyte growth factor receptor. The hepatocyte growth factor receptor protein possesses tyrosine-kinase activity. MET is a membrane receptor that is essential for embryonic development. Hepatocyte growth factor (HGF) is the only known ligand of the MET receptor. MET is normally expressed by cells of epithelial origin. Epidermal growth factor or EGF is a growth factor that stimulates cell growth, proliferation, and differentiation by binding to its receptor EGFR. These molecules are important in lung cancer targeted therapy. We believe they will be useful markers for clinicians to help decide the diagnosis of lung cancer.