Kronik lenfositik lösemili hastaların serum protein redoks regülasyonunun ve anjiyopoietin-2 düzeylerinin prognostik önemi
The prognostic importance of angiopoietin-2 levels and protein redox regulation in patients with chronic lymphocytic leukemia
- Tez No: 390133
- Danışmanlar: PROF. DR. SABİHA CİVELEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kronik lenfositik lösemi (KLL), erişkinde insidansı en yüksek lösemi tipi olup klinik tablosu değişkenlik gösteren lenfoproliferatif hastalıklardan biridir. Çalışmamızda sistemik dolaşımdaki 20S proteozom ve anjiopoietin-2 (Ang-2) düzeylerinin prognostik önemini ve bu parametrelerin diğer prognostik belirteçlerle olan ilişkisini ortaya koymayı amaçladık. Çalışmada ayrıca KLL'li hastalarda oksidatif protein hasarının belirteçleri olan plazma ileri oksidasyon protein ürünleri (AOPP) ile protein karbonil (PCO) düzeyleri belirlenerek, oksidatif hasara uğramış proteinlerin degradasyonundan sorumlu olan proteozom düzeyi ile birlikte protein redoks homeostasizi değerlendirilmiştir. Hasta grubu İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı polikliniğinden KLL tanısı ile takip edilmekte olan 60 bireyden oluşturuldu. 20 sağlıklı gönüllü kontrol grubu olarak çalışmaya alındı.
Özet (Çeviri)
Chronic lymphocytic leukemia (CLL) is a lymphoproliferative disorder with the highest incidence in adult population and it has a wide variety of clinical manifestations among the suffers. The aim of current study is to reveal the prognostic importance of 20S proteasome and angiopoietin-2 (Ang-2) parameters and the relationship of those parameters with other prognostic markers of CLL. The systemic levels of oxidative protein damage markers such as advanced oxidative protein products (AOPP) and protein carbonyl (PCO), and proteasome concentrations were also evaluated to clarify protein redox homeostasis in CLL patients. The patient group was formed by the 60 patients who were admitted to Istanbul University Cerrahpasa Medical Faculty, Hematology Clinic. 20 individuals were considered as healthy volunteers to form control group. In patient group, Ang-2, AOPP, PCO and proteasome concentrations were significantly higher than corresponding healthy controls (for all parameters p< 0.001).