Kliniğimize başvuran atopik dermatit olgularının retrospektif olarak son 5 yıllık değerlendirilmesi
A retrospective analysis of atopic dermatitis patients applied to dermatology outpatient clinic for 5 years
- Tez No: 390134
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN TÜZÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Atopik dermatit prevalansı giderek artan, çocukların %10-20'sini, erişkinlerin % 1-3'ünü etkileyen ve en sık görülen deri hastalıklarından biridir. Kronik seyirli, relaps ve remisyonlarla seyreden inflamatuar bir deri hastalığı olup ekzematöz değişiklikler, şiddetli kaşıntı ve likenifikasyonla karakterizedir. Çalışmamızda Ocak 2008-Aralık 2012 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları genel polikliniğine başvuran ve atopik dermatit tanısı alan hastalar başvuru sıklığı, cinsiyet, yaş ve mevsimsel başvuru zamanı gibi demografik özellikler açısından retrospektif olarak incelendi. Belirtilen tarihler arasında polikliniğimize toplam 118701 hasta başvurmuş olup bunun 2398'i atopik dermatit tanısı almıştır. Atopik dermatit başvuru sıklığı % 2.02 olarak bulunmuştur. 2398 atopik dermatit tanılı hasta başvurusunun sadece ilk başvuruları göz önüne alınmış ve atopik dermatitli hasta sayısı 1894 olarak bulunmuştur. Çalışmaya alınan hastaların 983'ü (% 51.9) kadın, 911'i (% 48.1) erkekti ve yaş ortalamaları 21.2 ± 17.2 olarak bulundu. Yaşları 1-94 arasında değişmekle birlikte hastaların çoğunluğu 3-12 yaş aralığında (% 40.9) ve 13-20 yaş aralığında (% 17.5) saptandı. Hastaların 1005'inde (%53.1) erişkin dönem atopik dermatit, 775'inde (%40.9) çocukluk dönemi atopik dermatit, 66'sında (%3.5) yaşlılık dönemi atopik dermatit ve 48'inde (%2.5) bebeklik dönemi atopik dermatit görüldü. Başvuru zamanları incelendiğinde mevsimsel olarak anlamlı fark gözlenmedi. Bu çalışmadaki atopik dermatitli hastalardan elde edilen demografik veriler literatürde bildirilen değerlerle karşılaştırıldığında; başvuru sıklığı beklenenden daha az, cinsiyet dağılımı literatürle benzer, yaşa göre dağılım bebeklik dönemi dışında literatürle benzer olarak tesbit edildi. Başvuru zamanı açısından ise literatürden farklı olarak mevsimler arasında istatistiksel olarak anlamlı fark görülmedi. Bu çalışma ile Türkiye'deki atopik dermatitle ilgili epidemiyolojik çalışmalara katkı sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Atopic dermatitis is one of the most common skin disorders with an increasing prevalance, affecting %10-20 of children and % 1-3 of adults. It is a chronically relapsing inflammatory skin disease characterized by lichenification and severe pruritus. In this study, we aimed to determine the demographic characteristics of patients with atopic dermatitis who admitted to outpatient clinic of İstanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty Dermatology and Venereology Department from January 2008 to December 2012 retrospectively. 2398 of 118701 patients were diagnosed with atopic dermatitis. Atopic dermatitis referral frequency was 2.02 %. We used the first referral characteristics of atopic dermatitis patients to determine the demografical features so the number of atopic dermatitis patients decreased to 1894. Among 1894 patients, 983 were women (51.9%) and 911 were males (48.1%) and mean age was 21.2 ± 17.2 years. Majority of patients were in the range of 3-12 (40.9 %) and 13-20 (17.5 %) years of age. Majority of patients were in the adult type (53.1%) and childhood type (40.9%) according to the type of atopic dermatitis. Senile type and infantile type were seen in 3.5% and 2.5% respectively. There was no significant difference in seasonal application time. Comparing our results with the literature gives us that the referral frequency was lower than expected; the female to male ratio was similar; and the age distribution was similar except infantile period. There was no disease deterioration in winter as reported in other studies. Our study provides data for epidemiological studies about atopic dermatitis in Turkey.