Soluble ST2 interlökin 33 reseptörün düzeyi ile koroner arter hastalığın şiddeti ve yaygınlığının ilişkisi
Relation between soluble interleukin-33 receptor level and severity and prevalence of CAD
- Tez No: 390135
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGEHAN KARADAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
AMAÇ: Koroner Arter Hastalığı (KAH) ülkemizde ve tüm dünyada mortalite ve morbiditenin başta gelen nedenidir. Vücuttaki inflamatuvar yanıtın erken bir göstergesi olarak düzeyleri yükselen serum ST2 IL- 33 reseptörün düzeyi ile KAH arasındaki ilişkiyi gösteren kısıtlı sayıda çalışmalar bulunmaktadır. Bu çalışmada birincil amaç koroner arter hastalarında serum ST2 IL-33 reseptörün düzeyi ile KAH arasında ilişkinin araştırılmasıdır. Çalışmamızda ikincil amaç ise bir, iki ve üç damar hastalığı olarak sınıflandırırken koroner arter hastalarında KAH yaygınlığı ile serum ST2 IL-33 reseptörün düzeyi arasındaki ilişkiyi incelemektir. YÖNTEMLER: Bu çalışmaya İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kardiyoloji ABD'da, kateter laboratuvarında koroner anjiyografi yapılan kararlı angina pektoris yakınması tanımlayan toplam 93 hasta alınmıştır. Koroner arterlerin en az birinde ≥%50 darlık görülen 70 hasta KAH grubuna, normal koroner arterleri olan 23 hasta ise kontrol grubunda incelenmiştir. Bu hastalardan anjiyografi sırasında kan alınarak serum ST2 IL-33 reseptörün düzeyi ölçülmüştür. Anjiyografik olarak KAH saptanan hastaların serum ST2 IL-33 reseptörün düzeyi ile normal koroner arterleri olan hastalar karşılaştırılmıştır. Bunun yanında bir, iki ve üç damar hastalarının serum ST2 IL-33 reseptörün düzeyi karşılaştırılmıştır. ST2 IL-33 reseptör İstanbul Üniversitesinde Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde Biyokimya Laboratuvarında ELİSA yöntemi ile çalışılmıştır. YORUM : Koroner arter hastaları ve kontrol grubu karşılaştırıldığında, bu iki grup arasında serum ST2 IL-33 reseptör düzeyi açısından istatistiksel olarak anlamlı fark görülmemiştir (p>0.05). Aynı zamanda serum ST2 IL-33 düzeyi ile koroner arter hastalığından etkilenen damar sayısı arasındaki ilişki anlamlı görülmemiştir (p> 0.05). Sigara içiciliği, hipertansiyon, diyabet, koroner arter hastalığı olup olmamasına göre gruplar randomize edildiğinde serum ST2 IL-33 reseptör düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır (p> 0.05). SONUÇ : Serum ST2 IL-33 reseptör düzeyi ile koroner arter hastalığı varlığı yada ciddiyeti ve yaygınlığı arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Coronary artery disease (CAD) is the most important cause of morbidity and mortality in Turkey and worldwide. ST2 IL-33 receptor is an inflammatory marker which is associated with increased blood levels in inflammatory states. There are limited number of studies showing relation between ST2 IL-33 receptor and acute coronary artery syndromes. However, data regarding the association of ST2 IL-33 with the stable coronary artery disease is lacking. This study is designed primarily to investigate the relationship between stable CAD and ST2 IL-33 receptor level in blood serum. Secondary objective is to investigate the correlation between CAD severity and extension defined as single, two and three vessel disease and blood serum level of ST2 IL-33. METHODS: A total of 93 patients admitted with stable angina pectoris and undergoing to coronary arteriography at catheter laboratory of Department of Cardiology of Istanbul University Cerrahpasa Medical Faculty were enrolled. Patients with ≥%50 stenosis of coronary arteries are assigned to CAD group and 23 patients with normal coronary arteries were assigned to the control group. Blood samples were taken from patients during angiography and levels of ST2 IL-33 were measured. Blood level of ST2 IL-33 receptor of patients with normal coronary arteries was compared with those of the normal coronary artery group. Single, two or three vessels disease patients ST2 IL-33 blood serum levels were also compared. ST2 IL-33 receptor level was measured at Biochemistry Laboratory of Cerrahpasa Medical Faculty of İstanbul University with ELISA method. RESULTS: There was no statistically significant difference between CAD patients and control group with regard to blood serum level of ST2 IL-33 receptor (p>0,05). Correlation between blood serum ST2 IL-33 level and number of vessels affected with CAD was also not significant, (p>0,05). There was no statistically significant difference in blood serum level of ST2 IL-33 receptor between groups randomized by age, presence or absence of smoking, hypertension, diabetes and CAD (p>0,05). CONCLUSION: Serum ST2 IL-33 receptor level was not significantly associated with presence of coronary artery disease or the extent and severity of coronary artery disease.