Konjenital malformasyonlarla fetal antiepileptik ilaç maruziyetinin ilişkisi
The association of congenital malformations with fetal antiepileptic drug exposure
  1. Tez No: 390137
  2. Yazar: ERKAN KOPARIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SEVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Konjenital malformasyonlar; doğumda var olan yapısal, fonksiyonel veya metabolik bozukluklardır. Konjenital malformasyonlar yenidoğan ve sonraki dönemlerdeki mortalite/morbiditenin önemli sebepleri arasındadır. Konjenital malformasyonlar gelişmiş ülkelerde tüm doğumların %2-3'ünde görülmesine rağmen, tüm ölü doğumların %20'sinin nedenini oluşturmaktadır. Fetusun gelişiminde anomali yapabilen ajanlara teratojenler adı verilir. Teratojenik ajanların, konjenital malformasyonların yaklaşık %7'sinden sorumlu olduğu bilinmektedir. Bu ajanlar arasında tıbbi nedenlerle ilaç kullanımı önemli bir yer tutmaktadır. Epilepsi, sık görülen tekrarlayıcı nöbetlerle karakterize kronik nörolojik bir hastalıktır. Epileptik nöbetin anne ve fetus için zararlı olduğu, Anti-Epileptik İlaçların (AEİ) ise risklerine rağmen epilepsi hastası gebe kadınlara reçete edilmek zorunda kalındığı, AEİ'ler içerisinde özellikle Valproik asit ve Karbamazepin maruziyetinin normal popülasyona göre konjenital malformasyon ve zihinsel/davranışssal sorunların sıklığını artırdığı bilinmektedir. Gebelik döneminde Valproik asit ve/veya Karbamazepin kullanan 86 gebe ve doğan çocukları değerlendirildi. alışmaya alınan anne adayları ve çocukları 2 ayrı sınıflandırmaya tabi tutuldu. Birinci sınıflandırma kullanılan ilaç sayısına göre, ikinci sınıflandırma ise AEİ'nin kullanım endikasyonuna göre yapıldı. Fetal dönemde bu ilaçlara maruz kalan 86 olgunun 6'sında (%6.9) major konjenital malformasyon tespit edildi. Bu olguların 5'inde (%5.8) davranış bozukluğu ve 2'sinde (%2.3) konuşma geriliği belirlendi. Bu çalışmada fetal Valproik asit ve Karbamazepin maruziyetinin konjenital malformasyon görülme riskini artırdığı gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
Congenital malformations are defined as structural, functional or metabolic malformations, which are detected during birth. These malformations may cause physical abnormalities, mental retardation or death. In addition, congenital malformations are among the most important reasons for mortality and morbidity during neonatal and postnatal periods. Although they are detected in 2-3% of all newborns in the developed countries, congnital malformations comprises about 20% of all death births. Teratogens are defined as agends causing abnormalities during fetus development. Teratogenic agends were reported to be responsible for approximately 7% of congenital malformations. Medical use of drugs during pregnancy comprises an important portion of teratogenic agends. Epilepsy is a neurologic disorder, which is characterized with frequent recurrent seizures and may cause death. Since epileptic seizures are known to be harmful for both pregnant women and fetuses, despite of their risks, medical doctors need to prescribe anti-epileptic drugs (AEDs) to pregnant women with epilepsy. Within AEDs, especially Valproic acid and Carbamazepine use were reported to increase the frequency of congenital malformations and mental/behavioral problems in comparison to normal population. 86 women who used Valproic acid and/or Carbamazepine during their pregnancy and their children were evaluated and participants were classified according to the number of drug numbers and indications of AEDs use. Out of these 86 cases exposed to drugs during fetal period, major congenital malformations were detected in 6 patients (6.9 %). Behavioural disorders in 5 patients (5.8 %) and speech retardation in 2 patients (2.3 %) has been found. In this study, we demonstrated that fetal exposure to Valproic acid and Carbamazepine increases the risk for congenital malformations.