Sabun çözeltilerinin bazı fiziksel özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 39014
  2. Yazar: ENDER EROL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET İŞCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
- 1 - ÖZET Yüzey aktif maddeler olarak adlandırılan sabun ve deterjanların bulundukları çözeltiye temizleme, ıslatma v.b. özellikler kazandırmaları, çözeltide belli bir konsantrasyonda oluşan ve misel adı verilen taneciklerle ilgilidir. Bir çözeltide miselin oluşmaya başladığı yüzey aktif madde konsantrasyonu ise kritik misel konsantrasyonu olarak bilinir. Bu çalışmada, surfaktans çözeltisi olarak laboratuarda hazırlanan saf sabun ile piyasadan sağlanan çeşitli sabunlar kullanılarak bu tip çözeltilerin genel olarak gösterdikleri fiziksel özellikler incelenmiş ve potansiyometrik titrasyon yardımıyla asidik yada bazik özellik gösterip göstermedikleri araştırılmıştır. Kritik misel konsantrasyonunu tayin etmek üzere saf sabun çözeltilerinin ekivalent iletkenlikleri ölçülmüş ve bulunan değerlerle ekivalent iletkenlik-konsantrasyon eğrileri çizilerek buradan saf sabun çözeltisinin kritik misel konsantrasyonu 0,8x10 M olarak bulunmuştur. Piyasadan sağlanan A,B,C,D,E ve F sabunları ile saf sabun çözeltilerinin potansiyometrik titrasyonunda ise çözeltilerin içerdikleri bazik bileşenlere göre bazı minimumlar ve maksimumlar verdiği görülmüş tür. Minimum ve maksimum ekivalent konsantrasyon değerlerinin incelenmesiyle saf sabun çözeltisinin minimum ekivalent konsantrasyonu -3 -3 0,408x10 N, maksimum ekivalent konsantrasyonu 1,02x10 N olarak bulunmuştur. Diğer sabunlar içerisinde yalnız D sabunu çözeltisi saf sabun çözeltisi ile aynı minimum ve maksimum ekivalent konsantrasyon değerlerini verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
- 1 1 - ABSTRACT The soaps and detergents which are called Surface Active Agents giving the property of cleansing, wetting etc. to their present solutions are concerned with the particles called micelles formed in a certain concentration. The concentration of soap at which the transition from simple ions or molecules to micelles takes place is known as the“critical micelles concentration”. In this study, using pure soap prepared in the laboratory as surfactance solution and various commercial soaps we have studied the general physical properties of these solutions and also studied whether they have acidic or basic property with the help of potentiometric titration. The equivalent conductivities of pure soap solutions were measured to determine critical micelle concentration and with the values we had, equivalent conductivity-concentration curves were drawn and the critical _3 micelle concentration of pure soap solution was found as 0,8x10 M. On the other hand, in the potentiometric titration of pure soap and A,B,C,D,E,F commercial soaps solutions gave some minima and maxima according to basic ingradients present in solutions. Studying these minima and maxima concentration values minimum equivalent concentration _3 of pure soap solution has been found as 0,408x10 N and maximum _3 equivalent concentration as 1,02x10 N. It has been found that, among the other soaps only D one solution has the same minima and maxima equivalent concentration values with the pure soap solution.