Hekzamin kobalt (III) sabunlarının alkol-su karışımlarındaki iletkenlik özelliklerinin ve polimerlerin etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 47025
  2. Yazar: BANU ERATİK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FİLİZ ÖMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Hekzamin Kobalt (III) Sabunlarının Alkol - Su Karışımlarındaki İletkenlik Özelliklerinin Ve Polimerlerin Etkisinin İncelenmesi Bu çalışmada, hekzamin kobalt (III) klorür ile laurik, miristik, palmitik ve stearik asitlerin sodyum tuzlarının reaksiyonundan elde edilen metal kompleks sabunlarının alkol - su karışımlarındaki çözeltilerinin misel davranışları 30 °C sıcaklıkta iletkenlik yöntemi ile incelenmiştir. Bu metal kompleks sabunlarının miselleşmesine aynı koşullardaki değişik molekül ağırlıklarında düz zincirli polivinil alkol ( PVA ) ve halkalı grup içeren polivinil pirolidon ( PVP ) polirnerlerinin etkisi araştırılmıştır. Hazırlanan hekzamin kobalt sabunlarının saflığı infrared spektrumları ve elementel analiz yöntemiyle kontrol edilmiştir. Hekzamin kobalt (HI) sabunlarının % 70 n-propanol - su, izo-propanol - su ve etanol - su çözeltilerindeki özgül iletkenlikleri sabun konsantrasyonu ile artmıştır. Kobalt kompleks sabunlarının özgül iletkenliği ve konsantrasyonu arasındaki eğriler miselleşmenin başladığını gösteren kırıklar vermiştir. Bu kırıklardan bulunan kritik misel konsantrasyonu ( c. m. c. ) değerleri laurattan stearat sabunlarına doğru azalmıştır. Ayrıca sabunların c. m. c. değerleri izo-propanol - su sisteminde, n-propanol - su sisteminden daha büyük olduğu görülmüştür. Polimerlerin misel oluşumunu etkilediği ve bu etkinin polimerin yapışma ve molekül ağırlığına bağlı olduğu saptanmıştır. DC
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Studies on Conductivity Properties of Cobalt Hexammin Soaps in Alcohol - Water Mixtures and The Effects of Polymers In this study, micellization behavior of the solutions (in alcohol - water ) of the metal - complex soaps, obtained from the reactions of sodium salts of lauric, myristic, palmitic and stearic acids with hexarnmine cobalt (HI) chloride has been investigated by conductance method at 30 °C. The effects of linear polymers, like PVA, and linear polymers having cyclic pendant group, like PVP with different molecular weights on the micellization of these metal complex soaps were examined. The cobalt hexarnmine soaps were analysed for C, H, N, as well as by IR spectra. The specific conductance of the cobalt (IH) hexarnmine soaps in % 70 propanol-1 - water, propanol-2 - water and etanol - water solutions increased with increasing soap concentration. The plots between the specific conductance of cobalt complex soaps and their concentration exhibited breaks which are indication of onset of micellization. Critical micel concentration ( c. m. c. ) values calculated from these breaks decreased gradually from laurate to stearate soaps. Also, it was observed that the c. m. c. values were higher in propanol-2 - water system than were in propanol-1 - water system. It is determined the fact that the polymers are affected to micel formation and this effect depends on the polymer structure and their molecular weights.