Polikistik over sendromlu (PKOS) hastalarda AMH (Anti Müllerian Hormon) düzeyini etkileyen faktörler
Factors affecting AMH (Anti Mullerian Hormone) levels in patients with polycystic ovary syndrome (PCOS)
- Tez No: 390147
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL FAHRİ ÖÇER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
AMAÇ PKOS'lu kadınlarda, AMH düzeyini etkileyen faktörleri araştırmak, PKOS tanı veya takibinde AMH düzeyinin rolünü değerlendirmek amaçlanmıştır. MATERYAL-METOD Kontrollü prospektif çalışmamıza Ocak 2012?Temmuz 2013 tarihleri arasında, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı- Kadın Hastalıkları polikliniğine başvuran 18-35 yaş arasındaki kadınlarda, hasta grubuna Rotterdam 2003 kriterlerine göre PKOS tanısı konulmuş 100 olgu ve kontrol grubuna PKOS kriterleri bulunmayan 40 normal olgu dahil edildi. Olguların yaş, bel ve kalça çevresi, VKİ, adet düzeni, hirsütizm ve sistemik hastalıkları kaydedildi. Ultrasonografi ile overler değerlendirildi. Adetin 2-4. gününde AMH, TSH, LH, FSH, DHEAS, prolaktin, serbest testosteron, 17 alfa hidroksiprogesteron, açlık ve tokluk glukoz, açlık ve tokluk insülin düzeyleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE The aim of this study is to determine factors affecting AMH levels and to evaluate the role of AMH levels in diagnosis and follow up of patients with PCOS. MATERIALS AND METHODS One hundred female between the ages of 18-35 diagnosed with PCOS according to the Rotterdam 2003 criterias and as control group, 40 healthy women without PCOS from similar age group who admitted to the Cerrahpaşa Medical Faculty, Department of Obstetrics and Gynecology between january 2012 and july 2013 were included in this controlled prospective study. Age, WHC, BMI, menstrual cycle, hirsutism, systemic disorders, fasting and prandial blood glucose and insulin values, and within 2-4th days of menstruation AMH, FSH, LH, E2, TSH, free testosterone, prolactine, DHEAS and 17-alpha hydroxyprogesterone levels, were determined. Ovaries were evaluated ultrasonographically. RESULTS PCOS group had a significant higher AMH levels (PCOS group:10.29±5.59 ng/mL, control group:3.87±1.61 ng/mL.