Genç erkeklerin acil kontrasepsiyona ilişkin bilgi ve uygulamaları
Knowledge and implementation of young men about emergency contraception
- Tez No: 390185
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aile Planlaması, Family Planning
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bölümü
- Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı çalışan genç erkeklerin acil kontrasepsiyon (AK) konusundaki bilgi ve uygulama durumlarını belirlemektir. Araştırma tanımlayıcı tipte olup, Aydın MTE Merkezi'nde 2012-2013 eğitim-öğretim döneminde eğitim gören çıraklık, kalfalık ve ustalık eğitimi alan erkek öğrencilere yapılmıştır. Bu dönemde okulda toplam 762 kayıtlı erkek öğrenci bulunmaktadır. Araştırma da örneklem seçme yoluna gidilmemiş, 15-24 yaş arası, bekâr ve erkek olan tüm öğrencilere ulaşmak hedeflenmiştir. Verilerin toplanıldığı hafta 708 erkek öğrenciye ulaşılmış, 11'i araştırmaya katılmak istememiş ve örneklemi 697 erkek öğrenci oluşturmuştur. Soru formu ile toplanan verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler kullanılmıştır. Araştırmada yer alan gençlerin yaş ortalamalarının 17,9±1,8 ve %88,9'unun ortaokul mezunu olduğu, %34'ünün alkol-sigara ve %3'ünün uyuşturucu madde kullandığı saptanmıştır. Gençlerin %58,1'i cinsel deneyimi olduğunu ve %39,2'si ilk cinsel ilişkisini 15 ve yaş altında yaşadığını ifade etmiştir. Gençlerin %31,3'ü AK yöntemlerini duyduğunu, %14,2'si bu konuda bilgisinin olmadığını, %23,8'i korunmasız cinsel ilişki, %10'u tecavüz, %13,3'ü gebelikten korunmada kullanılan yöntemin unutulması ya da hatalı kullanılması durumlarında AK'nın kullanıldığını belirtmiştir. Araştırmada yer alan 697 gençten sadece 15'inin AK'nın kullanım zamanını ve 5'inin de AK amacıyla kullanılan yöntemin ismini doğru bildiği belirlenmiştir. Gençlerden 33'ü daha önce kız arkadaşının/partnerinin AK'yı kullandığını, ancak kullanılan AK yönteminin adı sorulduğunda sadece 19'u Norleva ya da ertesi gün hapını belirtmiştir. Gençlerin %51,5'i AK yöntemleri hakkında bilgi almak istemektedir. Sonuç olarak araştırmamızda yer alan çalışan gençler arasında cinsellik yaygındır, ancak gençlerin AK farkındalığı ve kullanımı düşük düzeydedir. Bu nedenle gençler istenmeyen gebelikler açısından risk altındadır. Çalışan gençlerin AK hakkında sağlık çalışanları ve eğitimciler tarafından bilinçlendirilmesi, istenmeyen gebelikleri büyük ölçüde önleyebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine young males' knowledge and use cases of emergency contraception methods (EC). This research is a descriptive study and was applied to male students who received apprenticeship, semiskilled and mastership education in 2012-2013 Academic Year at Aydın Vocational Training Centre. In this term there existed 762 enrolled male student at school. Sampling was not carried out in this study and we aimed to reach all the male students who are single and aged between 15 and 24. We reached 708 male students in the period when we collected the data, 11 of them did not want to participate in the research and the sample consisted of 697 male students. During the analysis of data collected through question form, we benefitted from descriptive statistics. It was determined that the average age of the stundets that took part in the research was 17,9±1,8 and 88,9% of them were graduates from secondary school, 34% of them were taking alcohol and smoking and 3% of them were using drugs. The students told that 58.1% of them had a sexual experience and 39,2% of them had their first sexual experience at the age of 15 or before that. They also stated that 31,3% of them were aware of EC methods, 14,2% of them had no information about this issue and 23,8% said EC is used in case of unprotected sexual intercourse, 10% said EC is used in case of rape, 13,3% of them said EC methods were used in case of forgetting the contraception methods or misusing them. It was determined that only 15 of 697 students knew the use period of EC and 5 of them knew the correct name of the method used for EC. 33% of the students stated that their female friends or partners had used EC before but when it was asked what the name of the EC method was, only 19 of them said Norleva or morning-after pill. 51,5% of the young males wanted to get information about EC methods. As a result, sexuality is common among these working young males that took part in our research but level of EC use by these young men is low. Therefore, these young men are under risk in terms of unintended pregnancies. Raising the awareness of them about EC by health workers and educators may considerably prevent unintended pregnancies.