Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi'ne gelen hastalardan alınan dışkı örneklerinde Cryptosporidium spp. varlığının mikroskobik bakı ve ELISA ile araştırılması
Researching the presence of Cryptosporidium spp by microcopical inspection and ELISA at the faeces samples gotton from the patients at Adnan Menderes University Application and Research Hospital
- Tez No: 390186
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAN AYSUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Parazitoloji, Parasitology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veteriner Hekimliği Bölümü
- Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Parazitoloji Ana Bilim Dalı'na gelen dışkılarda Cryptosporidium ookistleri araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Parazitoloji Laboratuarı'nda Eylül 2012 - Eylül 2013 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışmada, ADÜ Parazitoloji Laboratuarı'na hastanenin farklı birimlerinden gelen ishalli dışkı örneklerinden 184 adet dışkı ağzı kapalı tek kullanımlık dışkı kaplarına alındı. Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalı'na getirilen dışkıların laboratuvarda parazitolojik incelemesi yapıldı. Daha sonra Cryptosporidium ookistlerinin teşhisi için, Kinyonun asit-fast boyası ile boyandı ve mikroskopta incelendi. Örnekler mikroskopta incelendikten sonra ELISA yöntemi ile Cryptosporidium parvum antijeni tespit edildi. ELISA yöntemiyle incelenen dışkı örneklerinin 10'unda (%5.43) C. parvum ookistleri tespit edilmiştir. Sonuç olarak, C. parvum semptomatik ishal olgularında önemli bir etkendir. Bu yüzden risk grupları bu parazit yönünden dikkatle incelenmelidir. Asit-fast boyama tanı için yeterli olmayabilir. Çalışmalar eğitimli personelle dikkatle yapılmalıdır. Bunun yanında ELISA yöntemi kolay ve hızlı uygulanabilmesi ile mikroskobik yöntemlere göre daha duyarlı ve spesifik olduğu görülmüş olup, mikroskobik yöntemlere iyi bir alternatif olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, investigation of Cryptosporidium oocysts at the patients came to Adnan Menderes University Application and Research Hospital was aimed. Study has been achieved at Parasitology Laboratory of Adnan Menderes University Application and Research Hospital between September 2012-September 2013. In this study 184 of all faeces samples with diarrhea came from different units of hospital to ADU Parasitology laboratory were put in disposable faeces cups. These samples belong to 0-90 ages of male and female patients. The parasitological investigation of the samples brought to laboratory of Department of Parasitology in ADU Veterinary Medicine School has beeen done at the parasitology laboratory. Then to diagnose the cryptosporidium oocyts stained with Kinyoun acid-fast stain and examined by microscope. After microscople examining Cryptosporidium parvum antigens were determined with ELISA method. C. parvum examinasion oocyts werw found at 10 of the samples (18.4%). As the result, C. parvum is an important factor at the symptomatic diarrhea cases. For this reason the risk groups must be examined with regards to parasite conscientiously. Acid-fast paint may be obviation for diagnosis. Exercises may carry out conscientiously with trained staff. Beside this its shown that ELISA method is more sensitive and spesific then microscopic methods with easy and fast application and had been thought that its an alternative to microscopic methods.