Streptozotosin ile deneysel olarak diyabet oluşturulmuş sıçanlarda selejilinin nöroprotektif etkisi
The neuroprotective effect of selegiline in streptozotocin induced diabetic rats
  1. Tez No: 390193
  2. Yazar: MEHMET ONUR AK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM SEKKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Diyabette uzun sürede çeşitli komplikasyonlar gelişebilmektedir. Bu komplikasyonlardan biri diyabetik nöropatidir. Doku kültürü ve hayvan modellerinde selejilinin nöroprotektif etkisi saptanmıştır. Bu çalışmada streptozotosin (STZ) kullanılarak diyabet oluşturulmuş sıçanlarda, selejilinin nöroprotektif, DNA hasarını önleyici ve antioksidan etkileri araştırıldı. Çalışmada 40 adet erişkin Wistar albino erkek sıçan kullanıldı. Deneysel diabet 50 mg/kg STZ'in intraperitonal enjeksiyonu ile gerçekleştirildi. Kan glukoz düzeyi 200mg/dL ve üzerinde olan sıçanlar diabetik olarak kabul edildi. Çalışmada kontrol negatif (diyabetik olmayan sıçanlar), kontrol pozitif (diyabetik sıçanlar) ve selejilin grupları (5 mg/kg, 10 mg/kg, 20 mg/kg) oluşturuldu. Selejilin, selejilin gruplarındaki sıçanlara 21 gün boyunca, belirtilen dozda intragastrik sonda ile verildi.
Özet (Çeviri)
Various complications may develop in diabetes for a long time. One of these complications is diabetic neuropathy. The neuroprotective effect of selegiline was determined in tissue culture and animal models. The aim of this study was to investigate the neuroprotective, DNA preservative andantioxidant effects of selegiline with streptozotocin (STZ) induced diabetic rats. 40 male Wistar albino rats were used. Experimental diabetes was induced with 50 mg/kg intraperitoneal injection of STZ. Rats with 200 mg/dL ≥ plasma glucose levels were accepted as diabetic. Negative control (non diabetic), positive control (diabetic) and selegiline (5 mg/kg, 10mg/kg, 20 mg/kg) groups were established in the study. Selegiline was administered to the rats with intra gastric tube during 21 days.