Sölomik sıvının streptozotosin ile diyabet oluşturulmuş sıçanlarda yara iyileşmesi üzerine etkisi
Effect of coelomic fluid on wound healing in streptozotocin-induced diabetic rats
  1. Tez No: 468783
  2. Yazar: ALİ İHSAN HEPOKUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Yara iyileşmesi oldukça kompleks ve her basamağı tam olarak açıklanamamış bir süreçtir. Toprak solucanlarından elde edilen sölomik sıvının antibakteriyel ve antiinflamatuar özellikleriyle ilgili çalışmalar bulunmaktadır. Bu çalışmada sölomik sıvının diyabetik yara üzerine etkilerini bazı biyokimyasal parametreler ve histopatolojik sonuçlar üzerinden incelemeyi amaçladık. Bu çalışmada 300-350 g ağırlığında Wistar albino türü 50 adet erkek sıçan kullanıldı. Sıçanlar rastgele seçilerek 5 gruba ayrıldı. Grup I (Kontrol), Grup II (Sölomik sıvı), Grup III (Nitrofurazon), Grup IV (Sölomik sıvı + Nitrofurazon), Grup V (Sham). Sıçanlarda streptozotosin ile diyabet oluşturuldu. Streptozotosin uygulamasının 10. gününde kontrol grubu hariç diğer grupların sırt bölgesine tam kat cilt kesisi yapıldı ve primer olarak kapatıldı. Yara oluşturulan sıçanlara topikal tedavi uygulandı. Tedavinin 7. gününde kan ve doku örnekleri alındı. Kan örneklerinde MDA, SOD, CAT ve GSH-Px seviyeleri ELİSA yöntemiyle ölçüldü. Doku örneklerinde VEGF, IL-1, TNFα ve neopterin seviyeleri PCR ile tespit edildi. Ödem, makrofaj, fibroblast ve epitelizasyon skorları ise histopatolojik olarak belirlendi. İstatistiksel değerlendirmede SPSS programı (versiyon 22.0) kullanıldı. Verilerin analizi Kuruskal–Wallis ve Man Whitney U Testleri ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Wound healing is quite complex and each step is a completely unexplained a process. Studies on the antibacterial and antiinflammatory properties of coelomic fluid that is obtained from soil worms are available. In this study, it aimed to investigate the effects of coelomic fluid with some biochemical parameters and histopathologic results on diabetic wound. In this study, 50 male average weight of 300-350 g Wistar albino rats were performed. The rats were randomly divided into 5 groups. Group I (Control group), Group II (coelomic fluids), Group III (Nitrofurazone), Group IV (coelomic fluids + Nitrofurazone), Group V (Sham group). Rats were created diabetes by streptozotocin (STZ). On the 10th day of streptozotocin application, full thickness skin incisions were made in the dorsal region of the other groups except control group and it was closed primarily with a single suture. Rats that were wounded were treated topically. Blood and tissue samples were taken on the 7th day of treatment. MDA, SOD, CAT and GSH-Px levels in blood samples were measured by ELISA method. Levels of VEGF, IL-1, TNFα, and neopterin in tissue samples were determined by PCR. Edema, macrophage, fibroblast and epithelialization scores were determined histopathologically. SPSS program (version 22.0) was used for statistical evaluation. Kuruskal-Wallis and Man Whitney U Tests evaluated the analysis of the data.