Sığırlarda çeşitli vucut ölçümleri ile canlı ağırlık ve karkas ağırlığı arasındaki ilişkiler üzerine araştırmalar
- Tez No: 39019
- Danışmanlar: DOÇ.DR. M. İHSAN SOYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Bu çalışmada,; hayvanların vücut, ölçümlerinden ya rarlanılarak., canlı ağırlık ve karkas ağırlık tahminini sağ layan doğrusal regresyon denklemleri elde edilmeye çal ısıl ını ştır. Elde edilen sonuçlar aşağıda özetlenmiştir.. 1. Hayvanların vücut ölçümlerinden yararlanılarak, canlı ağırlık ve karkas ağırlık tahmini yapmak mümkündür. 2. Vücut, ölçümlerinin canlı ağırlık ilişkisinin, vücut ölçümlerinin karkas ağırlık ilişkisinden daha yüksek ve kuvvetli olduğu anlaşılmıştır. 3. Çeşitli vücut ölçümleri ile karkas ve canlı ağırlık verileri bakımından çeşitli genotiplere göre bir varyasyon gözlenmektedir. 4. Sağrı ve cidago yüksekliği ile göğüs çevresi ve vücut uzunluğu ölçümlerinin canlı ağırlıkla ilişkileri; kuyruk sokumu, sırt ve omuz yüksekliklerinin canlı ağırlıkla ilişkisinden daha yüksek olduğu tesbit edilmiştir. Bu ölçümlerin canlı ağırlıkla aralarındaki belirtme katsayıları aşağıdadır: Sağrı yüksekliği ; R2= 0,763 Cidago yüksekliği ; R~= 0,, 782 2 Göğüs çevresi ; R“= 0,886 ? Vücut uzunluğu ; R~ = 0f774 2 Kuyruk sokumu ; R = 0, 695 Sırt yüksekliği ; R = 0,698 Omuz yüksekliği ; R2= 0,597 5. Vücut ölçümlerinin karkas ağırlıkla aralarındaki belirtme katsayıları ise;- TV - Sağrı yüksekliği ; R2= 0,289 Cidago yüksekliği ; R2= 0,295 7 Göğüs çevresi ; R~= 0,428 Vücut uzunluğu ; R2= 0,283 olarak bulunmuştur. 6. Vücut ölçümlerinden yararlanarak canlı ağırlık tahminine olanak veren denklemlerde; göğüs çevresi ölçümü ile yapılan tek değişkenli denklemler yeterli görülmektedir, Ancak vücut ölçümlerinden, yararlanarak karkas ağırlığı tahminine olanak veren denklemlerde ise; göğüs çevresi ölçümü ile birlikte çizelge 4. 61' de gösterilen iki değişkenli denklemlerin kullanılmasının daha uygun sonuç verdiği anlaşılmıştır. 7. Literatürde belirtildiği gibi; vücut ölçümleri ile canlı ağırlık ve karkas ağırlık arasındaki en yüksek, ilişkiye sahip ölçümlerin, göğüs çevresi ve cidago yükseklikleri olduğu bu araştırmada da belirlenmiştir. 8. Elde edilen regresyon denklemlerinden en kullanışlı olanları; R'.S ”ve S- istatistik değerlerine bakılarak seçilmişlerdir. Daha sonra,, seçilen tek değişkenli, iki değişkenli, üç değişkenli ve dört değişkenli denklemlerin istatistikleri birbirleri ile karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmalar neticesi; canlı ağırlık tahmini için çizelge 4. 4?' deki denklemlerin; karkas ağırlığı tahmini için de çizelge 4.61 'deki denklemlerin kullanılmasının uygun olacağı görüşüne varılmıştır. 9. Çizelge 4.42 ve 4. 6.1 'deki denklemlerden yararlanılarak çeşitli ırk ve yaşlardaki hayvanlara ait canlı ağırlık ve karkas ağırlık tahmin cetvelleri hazırlanmıştır. Bu cetveller; ek çizelge 1 ve ek çizelge 2 ' de verilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
V - SUMMARY In this study; the possibilities of getting Linear regression equations for estimating live weights and carcass weights of catties were investigated. The results obtained were summarized as below: 1. It was possible to estimate carcass weight and live weight, by body measurement of catties. 2. The corelation coefficient obtained from carcass weight data was lower than live weight datas. 3. There was a variation in relation to live weight, carcass weight, and body measurements among the genotypes investigated. 4. It was obvious that, the relationships < between rump height, withers height, chest girth,. body length and live weights were higher than, those of shoulder height, tail base height, hip height. The determination coefficients of several body measurements in relation to live weight datas were -a?s~. bei-sws : Rump height. ; R2= 0,763 Withers height ;R2= 0,782 Chest girth ;R2= 0,886 Body length ;R2= 0,695 Tail base, height:; R2=0, 695 Hip height ; R2= 0,698 Shoulder height? R2= 0,597 5. Determination coefficients of carcass weight da- tas were 4s\Jfc>erScu*s : Rump height ; R2= 0,289 Wither height. ; R2= 0.. 29 5 Chest girth ; R2= 0,428 Eody length ; R2= 0.283VI - 6. It was concluded that the only chest girth as independent variables was sufficient for estimating live weight.However multiple linear regression equations having any two of body measurements shown in Table 4.61 as independent variables were recommended. 7. It was also cleared that the results obtained in this study were in accordence with the other researches. 8. Most efficient regression equations for every ? 2 sub group is selected according as the value of R“,S ”and S-.And than regression eguations are compared by several x - ' statisticals methods. The results and most appropriate equations are gi ven in Table 4.42 and 4.61 for carcass weight estimation and live weight estimation respectively. 9. The Tables for estimating live weight and oarcas weights by chest girth are prepared and given in appendix as Table 1 and Table 2.