Gay, lezbiyen ve biseksüel bireylerde içselleştirilmiş homofobi ve psikolojik sıkıntılar
Internalized homophobia and psychological distress among gay, lesbian and bisexual individuals
- Tez No: 390202
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çalışmada gay, lezbiyen ve biseksüel bireylerin içselleştirilmiş homofobi düzeyleri, psikolojik sıkıntıları ve intihar arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada ayrıca gay, lezbiyen ve biseksüel bireylerin travmatik yaşantıları da incelenmiştir. Çalışmaya araştırmacının sosyal kaynakları aracılığıyla ulaştığı ve internette belirli gay, lezbiyen ve biseksüel topluluklara üye olan 277 (156 gay ve lezbiyen, 121 biseksüsel) katılımcı katılmıştır. Araştırma bulgularına göre içselleştirilmiş homofobi düzeyi yüksek olan katılımcıların depresyon, anksiyete düzeylerinin, psikolojik sıkıntılarının ve intihar düşüncelerinin anlamlı düzeyde daha fazla olduğu bulunmuştur. Ayrıca travmatik yaşantı sayısı, travmadan etkilenme düzeyi ve içselleştirilmiş homofobinin psikolojik sıkıntılardaki değişimi anlamlı bir şekilde yordadığı bulunmuştur. Psikolojik sıkıntıların en yüksek olduğu grubun hem içselleştirilmiş homofobi düzeyi hem de travmadan etkilenme düzeyi yüksek olan katılımcılar grubu olduğu görülmüştür. İntihar davranışının yordayıcılarına yönelik lojistik regresyon analizinde ise içselleştirilmiş homofobi ve travmatik yaşantı sayısının intihar düşüncesi ve girişimini anlamlı düzeyde yordamadığı, travmadan etkilenme düzeyinin ise intihar düşüncesi ve girişimini anlamlı bir şekilde yordadığı görülmüştür. Bulgular doğrultusunda içselleştirilmiş homofobinin gay, lezbiyen ve biseksüel bireylerin psikolojik sıkıntılar yaşamasında bir risk faktörü olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to examine associations between internalized homophobia, psychological distress and suicide behavior. In addition in this study, the prevalence of traumatic experiences among gay, lesbian and bisexual individuals was investigated. The sample of the study was 277 gay, lesbian and bisexual participants (156 gay and lesbian, 121 bisexual). In this study, gay, lesbian and bisexual individuals who had high internalized homophobia reported significantly higher depressive symptoms, anxiety symptoms, psychological distress and suicidal ideation. In addition, according to results, the number of traumatic experience, the subjective response of traumatic experience and internalized homophobia predicted the varience of psychological distress significantly. The participants who had high level of internalized homophobia and high level of the subjective response of traumatic experience reported the most psychological distress. From the number of traumatic experience, the subjective response of traumatic experience and internalized homophobia, only the subjective response of traumatic experience predicted the variance of suicidal ideation and the variance of suicidal attempt significanty. As a result, internalized homophobia is a risk factor for psychological distress among gay, lesbian and bisexual indivuduals.