Doğum ve kadın hastalıkları alanında çalışan hemşire, ebe ve hekimlerin anne-dostu doğum uygulamalarına ilişkin görüşleri
Opinions about mother-friendly childbirth initiative of nurse midwives and doctor work in obstetri and gynecology department
- Tez No: 390201
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE KARAÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Araştırma Aydın ve Muğla il merkezlerinde bulunan kamuya ait kadın-doğum hastaneleri ve kliniklerinde çalışan hemşire, ebe ve hekimlerin anne-dostu uygulamalarına ilişkin görüşlerinin incelenmesi amacıyla kesitsel ve tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Yöntem: Bu araştırma Eylül- Ekim 2014 tarihlerinde Aydın ve Muğla il merkezinde bulunan kamuya ait hastanelerin doğum ve kadın hastalıkları birimlerinde çalışan ve gelişigüzel örnekleme yöntemi ile belirlenen 105 hemşire, ebe ve hekim ile yapılmıtır. Verileri hemşire, ebe ve hekimlerin tanıtıcı özelliklerinin ve doğal doğum görüşlerinin sorgulandığı kişisel soru formu ve anne-dostu doğum uygulamaları görüş formu ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, varyans analizi, t-testi, Mann Whitney U, Kruskal Wallis ve Bonferroni Düzeltmeli Mann-Whitney-U testi analizi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırma kapsamındaki hemşire, ebe ve hekimlerin yaş ortalamasının 39,23±7,60 ve kadın doğum alanında çalışma süre ortalamalarının 11,29±8,48 yıl, %92,1'inin kadın ve %41,0'ının lisans lisans mezunu olduğu saptanmıştır. Katılımcıların %75,2'si doğal doğumun tanımını bildiklerini ve %79,0'ı doğal doğumun ülkemizde uygulanmadığını belirtmişlerdir. Katılımcılar doğal doğumun uygulanmamasının nedenlerini kadınların doğal doğum konusunda eğitimlerinin yetersiz olması, doğum ağrısından korkması ve fiziki şartların uygun olmaması olarak bildirmişlerdir. Katılımcıların anne-dostu doğum uygulamalarına ilişkin görüş puan ortalamalarının 54,00±7,15 (aralık: 38-66) olduğu, ADÜ'de çalışanların, lisans eğitimine sahip olanların ve ebe/hemşirelerin istatistksel olarak önemli bir şekilde olmayanlara göre daha yüksek görüş puanına sahip olduğu bulunmuştur. Sonuç: Bu araştırmada hemşire, ebe ve hekimlerin anne-dostu doğum uygulamaları ile ilgili olumlu görüşte oldukları sonucu elde edilmiştir. Bu durum doğal doğum uygulamalarınnın kabul görmesi, yaygınlaştırılması ve anne-dostu doğum uygulamaların geliştirilmesine ve dolayısı ile anne-bebek sağlığının gelişimine katkı sağalyabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The cross-sectional and descriptive research was conducted at the publicly owned obstetrics clinics and centers in Aydın and Muğla city centers in order to examine the views of nurses, midwives and doctors working at these centers on mother-friendly practices. Method: The research was completed with subjects of 105 nurses, midwives and doctors working at publicly owned hospitals in Muğla and Aydın city centers from September- October 2014 chosen with improbable sampling. The data of the research was collected from nurses, midwives and doctors with personal information forms containing questions about their informative characteristics and opinions on natural birth and also mother-friendly childbirth initiative opinion forms. Data were analyzed using descriptive statistics, variance analysis, t-test, Mann Whitney U, Kruskal Wallis H and Bonferroni Corrected Mann Whitney-U tests. For all the analyses a significance level of 0.05 was accepted. Results: The age average of the nurses, midwives and doctors within the research scope was 39,23±7,60, their work time in the obstetrics field 11,29±8,48 years, %92,1 of the participants were women and %41,0 of them were bachelors level graduates. %75,2 of the participants knew the description of natural birth %79,0 of them stated that natural birth is not practiced in our country. The women's lack of education on natural birth practices, the mother-to-be's fear of natural birth pain, and lack of appropriate physical conditions are cited as the reasons why there is a lack of natural birth practices in our country. The participants' mother-friendly birth opinion score average is 54,00±7,15 (range:36-66). The professionals who work at ADÜ, bachelor level graduates and midwife/nurse's opinion scores have been found higher than those statistically not significant. Conclusion: The research has found that the nurses, midwives and doctors's opinions on mother-friendly practices are positive. The nurses, midwives and doctors's positive opinion on mother-friendly birth practices is important for them to be accepted, become more widespread, for the mother-friendly practices to be developed, and therefore contribute to the improvement of mother and baby's health.