Hemşirelik öğrencilerinin el becerileri ve el becerilerini etkileyen etmenler
Manuel dexterity of nursing students and the factors that effect it
  1. Tez No: 390210
  2. Yazar: HÜRMÜS KUZGUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. YILDIZ DENAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma, Hemşirelik öğrencilerinin el becerileri ve el becerilerini etkileyen etmenleri belirlemek amacıyla, tanımlayıcı ve analitik tipte bir çalışma olarak planlanmıştır. Araştırmanın verileri anket formu ve öğrencilerin el becerilerini değerlendirmek amacıyla Purdue Pegboard testi uygulanarak toplandı. Araştırmanın örneklemini; Adnan Menderes Üniversitesi Aydın Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik Bölümünde öğrenim görmekte olan 196 öğrenci oluşturdu. Öğrencilerin dominant el beceri puan ortalamaları 19.16±1.36, dominant olmayan el beceri puan ortalamaları 17.04±1.43, her iki el beceri puan ortalamaları 14.58±1.35, sağ el, sol el ve her iki el beceri puan ortalamaları 50.70±4.20 ve montaj beceri puan ortalamaları 38.55±6.02 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
This research has been designed as a descriptive and an analytical study to define manuel dexterity of nursing students and determine the factors that effect it. The data that was required for the research has been gathered with a survey and by performing Purdue Pegboard test to students to measure their manuel dexterity. The sample of the research was consisted of 196 students who are taking education at Nursing Department of Adnan Menderes University Aydın School of Health. Mean dominant hand dexterity scores of students has been determined to be 19.16±1.36. Their mean non-dominat hand dexterity scores has been determined as 17.04±1.43, mean both hand dexterity scores as 14.58±1.35, mean right hand, left hand and both hand scores as 50.70±4.20 and mean assembly skill scores as 38.55±6.02.