Bireylerin psikoterapiye ulaşım, bilgi ve algı düzeyleri
Individuals' level of getting psychotherapy and their knowledge and perception about psychotherapy
- Tez No: 390213
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM GÜNSELİ DEREBOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmada, bir psikiyatri polikliniğine başvuran bireylerin ruh sağlığı hizmetleri ve psikoterapilere ilişkin görüşlerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırma Nazilli Devlet Hastanesi Psikiyatri Polikliniği'ne başvuran bireylerle yürütülmüştür. Araştırmaya sistematik örnekleme yöntemi ile seçilen 240 kişi alınmıştır. Araştırmada bireylerin ruh sağlığı hizmetleri ve psikoterapilere ilişkin görüşlerini belirlemek için araştırmacı tarafından oluşturulan katılımcıların sosyodemografik bilgilerinin yanı sıra, 30 maddeden oluşan ve bireylerin ruh sağlığı hizmetleri, psikoterapi hizmeti alma düzeyleri ve psikoterapiye ilişkin bilgi ve tutumlarına ilişkin Ruh Sağlığı Hizmet Soru Formu kullanılmıştır. Katılımcıların % 42,9'u önceden bir ruhsal yardım almıştır. Önceden ruhsal yardım alanların %6,79' u psikoterapi alırken, katılımcıların tamamı içerisinde psikoterapi alma oranı %2,91 olmuştur. Ruhsal yardıma başvuru düzeyleri ile yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, meslekler arasında anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Dul, boşanmış ve ayrı yaşayan gruptakilerin daha fazla ruhsal yardıma başvurduğu saptanmıştır. Katılımcıların önceden psikoterapi kelimesini duyma düzeyleri, verilen tanım sonrası psikoterapiyi bilme düzeyleri ile yaş, cinsiyet arasında anlamlı bir farklılık saptanmazken, eğitim, medeni durum ve meslek ile aralarında anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Yaş, cinsiyet, medeni durum, meslek ile psikoterapiye ilişkin toplam tutum arasında anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Eğitim düzeyleri ile psikoterapiye ilişkin tutumlar arasında anlamlı bir farklılık saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim was to identify the opinions about mental health services and psychotherapies of individuals who applied to a psychiatry clinic. The study was carried out with individuals who applied to Psychiatry Clinic of Nazilli State Hospital. 240 individuals who were chosen by systematic sampling method were included to the study. In the study, to identify individuals' opinions about mental health services, their levels of getting psychotherapy services and their knowledge and attitudes about psychotherapies, Mental Health Services Questionnaire consisting of 30 items as well as sociodemographic information form which were generated by the researcher were used. 42.9% of the participants got mental health help previously. 6.79% of these people who got mental health help previously got psychotherapy while 2.91% of all participants got psychotherapy. No statistically significant difference was found between the levels of application for mental health help and age, gender, education level and occupations. It was found that the group of widowed, divorced and separated people applied for more psychological help. While there was no significant difference between levels of participants' hearing the word psychotherapy before, knowing psychotherapy after the definition given and age, gender; there was significant difference between them and education, marital status and occupation. No significant difference was found between age, gender, marital status, occupation and the total attitude to psychotherapy. There was significant difference between educational levels and attitudes to psychotherapy.