Köpeklerde ovariohisterektomi operasyonu sonrası serum prokalsitonin ve C-reaktif protein düzeylerinin incelenmesi
Investigation of serum procalsitonin and C-reactive protein levels in bitches after ovariohysterectomy
  1. Tez No: 390222
  2. Yazar: HASAN OĞUZ GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR ALKIM ULUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada köpeklerde ovaryohisterektomi operasyonu sonrası iyileşme sürecinin izlenmesinde ve ortaya çıkabilecek postoperatif komplikasyonların belirlenmesinde CRP ve PCT gibi iki önemli belirtecin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu iki parametrenin karşılaştırıldığı ve birlikte değerlendirildiği insanlarda yapılmış çeşitli çalışmalar olmasına rağmen köpeklerde operasyon sonrası incelendiği bir çalışmaya rastlanılmamış ve bu çalışmanın sonucunun veteriner klinisyenlere önemli veriler sağlayabileceği düşünülmüştür. Bu çalışmada klinik olarak sağlıklı, 7-24 aylık yaşta, 13 dişi köpek kullanılmıştır. Ovariyohisterektomi operasyonu rutin medial laparatomi ile yapılmıştır. Kan örnekleri operasyon öncesi ve operasyon sonrası 1, 4, 7. günlerde sefalik venden alınmıştır. CRP ve PCT analizleri köpek spesifik ELISA kitleri ile elde edilen serum örneklerinden çalışılmıştır. Hematolojik analizler veteriner kalibrasyonlu kan sayım cihazında ölçülmüştür. Tekrarlayan ölçümlerden elde edilen sonuçlar one-way ANOVA testi ile ve korelasyonlar Pearson testi ile değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın soncunda PCT, CRP ve WBC düzeylerinde tüm hayvanlarda operasyon sonrası bir atış saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to investigate two significant indicators CRP and PCT in evaluation of recovery period and possible post operative complications appeared after ovariohysteroctemi operation. Although these two parameters were discussed and compared in several studies, trials subjecting post operative period is rare and result of the study is thought to serve significant knowledge to veterinarian clinicians. 13 adult clinically healthy female crossbreed dogs-aged between 7-24 mounths were used in the study. Ovariohysterectomy was performed via medial laparotomy by routine methods. Blood samples were collected from the cephalic vein at 1, 4 and 7 days postsurgery. Serum CRP concentrations were determined by use of a solid phase sandwich immunoassay kit; procalcitonin concentrations were measured using dog spesific Procalcitonin kit and WBC levels were determined by using automatic blood counter. Mean serum concentration of PCT, CRP and WBC levels were increased after surgery.