Ovariohisterektomi yapılan köpeklerde cerrahi yaklaşımın postoperatif ve oksidatif stres ile ağrı üzerine etkisi
Effect of surgical approach in ovariohysterectomy on postoperative and oxidative stress and pain in bitches
  1. Tez No: 556556
  2. Yazar: MERVE ALTOP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Ovariohisterektomi yapılan köpeklerde cerrahi yaklaşımın postoperatif ve oksidatif stres ile ağrı üzerine etkisi Sunulan çalışmada, operasyon süresi ve ensizyon uzunluğu gibi farklı cerrahi yaklaşımların postoperatif ve oksidatif stres ile ağrı üzerine etkilerinin araştırılması amaçlandı. Çalışmada, kliniğimize ovariohisterektomi (OHE) amacıyla getirilen yaşları 1-3 arasında olan ve ortalama 25 ± 2.1 kg canlı ağırlığa sahip farklı ırklardan toplam 24 adet dişi köpek kullanıldı. Kontrol grubunu (n=12) tecrübeli bir hekim tarafından operasyonu yapılan köpekler oluştururken, deneme grubunu (n=12) intörn öğrenciler tarafından operasyonu gerçekleştirilen köpekler oluşturdu. İlk kan örneği operasyondan 24 saat önce (T-24) alındı. Operasyonlar genel anestezi altında gerçekleştirilirken premedikasyon sırasında (T) da kan örnekleri alındı. Sonra değerlendirmek üzere kan örneklemelerine operasyonun hemen bitiminde (T0) ve operasyon sonrası 30. dakikada (T ½) ve 1. (T1), 2. (T2), 4. (T4) ve 6. (T6) saatlerde venöz kan örnekleri alındı. Ağrının değerlendirilmesi için Modifiye Melbourne (MM) Ağrı Skalası kullanıldı. Deneme grubundaki hayvanlar aynı anestezi, operasyon ve kan örneklemeleri prosedürlerinde intörn öğrenciler tarafından opere edildi. Her iki grupta da ensizyon uzunluğu ve operasyon süresi kayıt altına alındı.
Özet (Çeviri)
Effect of surgical approach in ovariohysterectomy on postoperative and oxidative stress and pain in bitches In the present study, it was aimed to investigate the effect of different surgical approach such as duration of surgery and incision length on postoperative stress and oxidative stress or pain in bitches. A total of 24 bitches which were brought to the our clinic for ovariohysterectomy, aged between 1 and 3 and weighed 25 ± 2.1 kg on average. Control group (n=12) was consisted of bitches that were operated by a experienced surgeon, while the dogs in experiment group (n=12) was operated by intern students. First blood sample was taken 24 hour before the surgery (T-24). The surgery was performed under general anaesthesia, whereas blood sample was taken during premedication. Blood sampling for further analysis was continued end of surgery (T0) and 30 minutes (T ½), one hour (T1), two hours (T2), four hours (T4) and six hours (T6) after surgery. Modified Melbourne Pain Scale was used for the evaluation of pain. Same anaesthesia, operation and blood sampling procedures were used in both control and experiment groups. Incision length and duration of surgery were recorded.