Sığırların klinik mastitislerinden Pseudomonas aeruginosa'nın izolasyonu ve antibiyotiklere duyarlılıkları
Antibiotic susceptibility and isolation of Pseudomonas aeruginosa from clinical mastitis in cattle
  1. Tez No: 390224
  2. Yazar: CEMİL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKSEL ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmada Aydın ilinde görülen sığırların klinik mastitislerinden çevresel mastitis etkeni olan Pseudomonas aeruginosa'nın izolasyonu ve izole edilen etkenlerin antibiyotiklere duyarlılıklarının saptanması amaçlanmıştır. Çalışmada Aydın ili ve çevresinde bulunan çeşitli odaklardan toplam 200 adet klinik mastitisli (CMT +3) süt örneği incelenmiştir. Alınan örnekler soğuk zincir altında Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Mikrobiyoloji Rutin Teşhis laboratuarına getirilmiş ve besiyerlerine ekimleri yapılmıştır. Daha sonra 37 ºC'de 24 saat inkubasyona bırakılmıştır. Pseudomonas türlerinin ayrımında etkene yönelik selektif besiyerleri kullanılmış ve izole edilen bakterilerin biyokimyasal yöntemlere göre identifikasyonu yapılmıştır. Araştırmada kullanılan toplam 200 mastitisli süt örneğinden 7 (% 3,5) adet P. aeruginosa suşu izole ve identifiye edilmiştir. İzole ve identifiye edilen P. aeruginosa suşlarına yapılan antibiyotik duyarlılık testleri sonucunda 7 adet suşun tamamı Danofloksasin, Linkomisin/Neomisin, Sefaperazon ve Kolistin sülfat'a duyarlı (% 100), Penisilin/Novobiosin, Amoksisilin klovulanik asit, Kanamisin/Sefaleksin ve Eritromisin'e dirençli (% 100) bulunmuştur. Florfenikol'e 2 suş dirençli (% 29), 3 suş orta düzeyde duyarlı (% 42) ve 2 suş ise duyarlı (% 29), Sülfamethaksasol-Timethoprim'e 5 suş orta düzeyde duyarlı (% 71), 2 suş dirençli (% 29) ve Oksitetrasiklin açısından ise 2 suş orta düzey duyarlı (% 29) 5 suş dirençli (% 71) olarak tespit edilmiştir. Sonuç olarak Aydın ilinde görülen çevresel mastitis vakalarında P. aeruginosa'nın izolasyonu ve identifikasyonları yapılmış ve bu tip mastitis olgularında Danofloksasin, Linkomisin/Neomisin, Sefaperazon ve Kolistin sülfat kullanımının sağaltımda başarı getireceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study were isolation of environmental mastitis factor Pseudomonas aeruginosa from clinical mastitis cattles in Aydin and determination of antibiotic sensitiveness of that isolated factors. Totally 200 clinical mastitis milk samples collected from different centers have been analyzed. Collected samples were brought to The Routine Diagnostic Laboratory of Microbiology Department, Veterinary Faculty, Adnan Menderes University under cold chain. Then was allowed to incubate for 24 hours at 37 ºC. For differentiation of Pseudomonas species, selective media were used and isolated bacteria were identified based on biochemical assays. Seven P. aeruginosa strains (% 3,5) were isolated and identified from 200 analyzed mastitis milk samples. All the studied strains were found sensitive to Danofloxacin, Linmycine/Neomycin, Cefoperazone, Colistin sulphate (% 100) and resistant to Penicillin/Novobiocin, Amoxycillin Clavulanic Acid, Ceftiofur, Kanamycin/Cephalexin, Erythromycin (% 100). Resistant two strains, moderately sensitive 3 strains and sensitive two strains were present against Florphenicol. Five strains were found moderately sensitive (% 71) to Sulfamethoxazole-Trimethoprim, while two strains were resistant to same antibiotic. Resistance to Oxytetracycline occurred in 5 strains (% 71), as two strains were moderately sensitive (% 29). In this study, isolation and identification of P. aeruginosa from environmental mastitis cases were performed in Aydın province. As a conclusion, usage of Danofloksasin, Linkomisin/Neomisin, Sefaperazon and Kolistin Sülfat were proved to bring success in treatment.