Sıcak dumanlanmış ve vakum paketlenmiş gökkuşağı alabalık filetolarında Salmonella ve Listeria monocytogenes varlığının belirlenmesi
Prevalence of Salmonella spp. and Listeria monocytogenes in hot smoked and vacuum packed rainbow trout fillets
- Tez No: 390229
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SADIK BÜYÜKYÖRÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Gıda kaynaklı hastalıkların, halk sağlığını tehdit edici endişeleri hem gelişmiş ülkelerde hem de gelişmekte olan ülkelerde artmaktadır. Mikrobiyolojik olarak kontamine su ve gıdalar diarel hastalıkların başlıca kayanağını oluşturmaktadır. Hem Listeria monocytogenes hem de Salmonella spp., çok çeşitli kaynaklardan ve gıda ürünlerinden izole edilebilmekte ve gıda kaynaklı salgınlara neden olabilmektedir. Dünya genelinde balık ve balık ürünlerine artan bir talep bulunmaktadır. Balık, protein, Vitamin D ve E, selenyum ve omega-3 gibi uzun zincirli çoklu doymamış yağ asitleri bakımından zengindir. Bu sebepten dolayı balık, sağlıklı bir dietin önemli bir kısmı olarak algılanmalıdır. Bununla birlikte, balık ve deniz ürünleri, gıda kaynaklı hastalıklar ve salgınlar ile listenin üst yerlerinde ilişkilendirilmektedir. Son 25 yıl boyunca gıda kaynaklı hastalıklar global olarak önemli derecede artış göstermekte, nerede ise popülasyonun çeyreği bu hastalıklar ile yüksek risk altında bulunmaktadır. Bugünlerde tüketiciler dünya genelinde yüksek kalitede ve güvenli gıda istemektedirler. Tüketicilerin bu isteklerine cevap vermek adına, su ürünleri endüstrisi dumanlanmış balık ürünlerinde güvenliğin ve kalitenin devamlılığını sağlamak adına pratik yöntemler bulmuşlardır. Vakum paketleme, dumanlanmış balık üretiminde en son basamağı oluşturmaktadır. Dumanlama, balık ürünlerinin prezervasyonunu ve karakteristik aromasının kazandırılmasını da sağlamaktadır. Dumanlama teknolojisi, balıkların özellikle karakteristik organoleptik özelliklerinin kazandırılması ve raf ömürlerinin artmasını sağlamak üzere bugünlerde artan bir şekilde kullanılmaktadır. Bu prosesin avantajlarının yanısıra dumanlanmış ürünlerin tüketilmesi ile ilişkili tehlikeler de bulunmaktadır. Dumanlanmış balık tükrtimi ile ilgili başlıca tehlikeler; L. monocytogenes, C. botulinum ve biyojenik aminler olup son ikisi tuz içeriği ve sıcaklık kontrolleri ile kontrol altına alınabilirken Listeria, soğuk dumanlama işleminde yeterli bir şekilde kontrol altına alınamamaktadır. Salmonella Enterica, dünya genelinde insanları etkileyen en önemli gıda kökenli patojendir. Sıcak dumanlanmış ve vakum paketlenmiş gökkuşağı alabalıklarında Listeria ve Salmonella türlerinin varlığına ilişkin yapılan bu çalışmaya göre 4 örnek L. monocytogenes ve L. welshimeri açısından, 3 örnek L. innocua, 7 örnek L. grayi ve 1 örnek ise L. ivanovii açısından pozitif sonuç vermiştir. Bununla birlikte iki balık örneği, L.monocytogenes, L. welshimeri ve L. grayi açısından; bir örnek L. monocytogenes ve L. welshimeri açısından ve bir örnek de L. innocua ve L. grayi açısından aynı anda pozitif sonuç vermiştir. 60 adet örneğimizin hiçbirisinden Salmonella spp. izole edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Foodborne diseases are a widespread and growing public health concern affecting both developed and developing countries. Microbiologically contaminated food and water, being the major causes of diarrheal diseases. Both Listeria monocytogenes and Salmonella spp., can be isolated from many environmental sources and food products and are the causative agent of several outbreaks of foodborne illnesses. There is an increasing demand for fish and fish products around the world. Fish is much known for its richness in several nutrients as protein, vitamins D and E, selenium and long-chain polyunsaturated fatty acids, such as omega-3. Thus fish is perceived as an important part of a healthy diet among nutrition. However, there is substantial evidence that fish and seafood are high on the list of foods associated with outbreaks of food borne diseases. Over the last 25 years, the global incidence of foodborne infections has markedly increased, with nearly a quarter of the population at a high risk of illness. Nowadays, consumers worldwide demand highquality and safe food products. In reponse this changing demand, the seafood industry has been finding practical ways to ensure safety and quality of smoked fish products. Vacuumpackaging, the final step employed in the manufacture of smoked fish products. Smoking is also carried out to preserve fish products and impart a characteristic flavor. Smoking technology is increasingly used nowadays to impart particular organoleptic characteristics to fishes and as a means of maintaining and extending the shelf-life of these perishable products. Despite the obvious advantages of the process, there are also a number of hazards related to the consumption of smoked products. The main hazards from smoked fish consumption are due to L. monocytogenes, C. botulinum, and biogenic amines. The last two can be controlled by combing salt content and temperature. However, Listeria can not be adequately controlled in cold smoking. Salmonella Enterica, is the major foodborne pathogens, affecting people worldwide. According to the study of presence Listeria and Salmonella spp in hot smoked and vacuum packaged rainbow trout, 4 samples of L. monocytogenes and L. welshimeri, 3 samples of L. innocua and 7 samples L. grayi and one sample yielded positive results in terms of L. ivanovii. However, two fish samples, contaminated with L. monocytogenes, L. welshimeri and L. grayii; in one sample, L. monocytogenes and L. welshimeri, and one sample has also yielded positive results at the same time in terms of L. innocua and L. grayi. None of 60 saples was not Salmonella spp. was not isolated.