Sıcak dumanlanmış ve vakum paketlenmiş gökkuşağı alabalık fletolarına uygulanan kitosan, sodyum laktat ve sodyum diasetatın raf ömrüne olan etkisi
Effect of chitosan, sodium lactate and sodium acetate on shelf-life of hot smoked and vacuum packed rainbow trout fillets
  1. Tez No: 390228
  2. Yazar: CEREN YAĞIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SADIK BÜYÜKYÖRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu tez, sıcak dumanlama uygulanmış gökkuşağı alabalıklarına tatbik edilen kitosan (Ki), sodyum laktat (SL) ve sodyum diasetat (SD)'ın raf ömrüne olan etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Çalışmada, 20 adet kontrol grubu ile 20'şer adet %2 kitosan, %2 sodyum laktat ve %0,2 sodyum diasetat ile işlem görmüş alabalık fileto örnekleri Aydın/Bozdağan'da üretim yapmakta olan firmadan temin edildi.Yapılan mikrobiyolojik (TMC, TPC) ve kimyasal (TVB-N ve PH) analizler ile tatbik edilen maddelerin ürünlerin raf ömürlerine etkisi araştırıldı. Kontrol grubunda analiz başlangıcında TMC sayısı 2,70 log10 kob/g ve TPC sayısı 2,68 log10 kob/g olarak tespit edilmiştir. TMC sayısı (ICMSF 1986)'e göre 14-16. Günlerde su ürünleri için yenilebilir değer olan 7,00 log10 kob/g düzeyini geçmiştir. TPC sayısı ise (ICMSF 1986)'e göre 14. Günde su ürünleri için yenilebilir değer olan 7,00 log10 kob/g düzeyini limit değeri geçmiştir.TMC sayısının limit değeri; %2 kitosan uygulanmış balık filetolarında 26.Günde, %2 sodyum laktat uygulanmış numunelerde 22.Günde, %0,2 sodyum diasetat uygulanmış numunelerde 20. Günde aşılmıştır.TPC sayısının limit değeri; %2 kitosan uygulanmış balık filetolarında 24. Günde, %2 sodyum laktat uygulanmış numunelerde 22.günde, %0,2 sodyum diasetat uygulanmış numunelerde 22. Günde aşılmıştır. Balıkların kalite kontrollerinin belirlenmesinde TVB-N değeri sıfırıncı günde bütün gruplarda 8,43 mg/1000g olarak tespit edilmiştir.TVB-N değeri; kontrol grubunda 14. Günde 29,4 mg/1000g, %2 kitosan uygulanmış grupta 26. Günde 30,0 mg/1000g, %2 sodyum laktat uygulanmış grupta 22. Günde 32,4 mg/1000g ve %0,2 sodyum diasetat uygulanmış grupta 22. Günde 34,1 mg/1000g olarak tespit edilmiştir. PH ölçümleri, ilk günkü bulunan sonuçlara göre biraz daha düşük, sonraki günlerde yapılan analizlerde ise giderek daha yüksek çıkmıştır. Başlangıç Ph değeri ortalama 5,98 bulunurken bu değer tüm gruplarda önce düşmüş, daha sonraki depolama süresince yükselmiştir. Araştırma sonucunda sıcak dumanlanmış ve vakum paketlenmiş gökkuşağı alabalık filetolarının muhafaza süreleri ortalama 14-15 günden 24-26 güne kadar çıkarılabilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis has been conducted to determine the effects of chitosan (Ch), sodium lactate (SL) and sodium diacetate (SD) on the shelf life of hot smoked rainbow trout. During the thesis work, 20 trout fillet samples for each of the control, 2% chitosan applied, 2% sodium lactate applied and 0.2% sodium diacetate applied groups, in total 80 samples, were obtained from a company located in Aydın/Bozdoğan. Effect of applied compounds on the product's shelf life was examined by microbiological (TMC, TPC) and chemical (TVB-N, PH) analyses. In the control group, TMC amount was determined as 2.70 log10 kob/g and TPC amount was determined as 2.68 log10 kob/g at the beginning of the analysis. The TMC amount exceeded 7.00 log10 kob/g level which is the comestible value for fisheries at the 14th-16th day (according to ICMSF 1986). In the same manner, TPC amount exceeded 7.00 log10 kob/g threshold value which is the comestible value for fisheries at 14th day (according to ICMSF 1986). The limit value of TMC was exceeded by; 2% chitosan applied samples on the 26th day, 2% sodium lactate applied samples on the 22nd day and 0.2% sodium diacetate applied samples on the 20th day. The limit value of TPC was exceeded by; 2% chitosan applied samples on the 24th day, 2% sodium lactate applied samples on the 22nd day and 0.2% sodium diacetate applied samples on the 22nd day. To determine quality control of fishery, at the beginning of the analysis, TVB-N amount was determined as 8.43 mg/1000g for all samples in all groups. The TVB-N value was determined as; 29.4 mg/1000g in control samples on 14th day, 30 mg/1000g in 2% chitosan applied samples on 26th day, 32.4 mg/1000g in 2% sodium lactate applied samples on 22nd day and 34.1 mg/1000g in 0.2% sodium acetate applied samples on 22nd day. PH measurements gave lower results on the first few days of the analysis and higher results on the latter days. PH value at the beginning was determined as 5.98; this value was decreased in all groups at first, and on the next days of storage, it increased. As a result of the research, shelf life of hot smoked, vacuum packed rainbow trouts was successfully increased from 14-15 days up to 24-26 days.