Üniversite hastanesinde çalışan hemşirelerde iş yükü, tıbbi hata tutumları ve iş kazaları arasındaki ilişki
The relationship between work load, medical error attitudes and work accidents in nurses working in university hospital
  1. Tez No: 611033
  2. Yazar: ESRA GÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASİYE KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Hemşirelik; çalışma ortamında birçok olumsuz faktörü içinde barındıran yoğun iş yüküne sahip mesleklerdendir. Aşırı iş yükü bazen geri dönüşümü olmayan tıbbi hatalara neden olabilmektedir. Bu araştırma, hemşirelerde iş yükü, tıbbi hata tutumları ile iş kazası arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma Denizli Pamukkale Üniversitesi Eğitim Uygulama ve Araştırma Hastanesinde çalışan hemşirelerde yapılmıştır. Araştırma kesitsel ve ilişki arayıcı niteliktedir. Araştırmanın örneklemini Şubat-Haziran 2018 tarihleri arasında çalışmayı kabul eden 400 hemşire oluşturmaktadır. Hemşirelerin araştırmaya katılım oranı %75'tir. Veriler“Hemşirelere İlişkin Tanıtıcı Bilgi Formu”,“İş Kazalarını Değerlendirme Anketi”,“İş Yükü Ölçeği”ve“Tıbbi Hatalarda Tutum Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 25.0 istatistik paket programı kullanılmış olup analizinde Shapiro-Wilk ve Kolmogorov Smirnov testleri, iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi, Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis varyans analizi, Spearman korelasyon analizi, Multiple Lojistik Regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan hemşirelerin yaş ortalaması 31.66±7.25'dir. Hemşirelerin iş yükü ölçeği puan ortalaması 37±6.16, tıbbi hata tutum ölçeği puan ortalaması 59.28±5.99'dur. Puan ortalamaları hemşirelerin iş yükünün yüksek, tıbbi hatalarda bildiriminin ve öneminin bildiriminin ve öneminin farkında olduğunu göstermiştir. Korelasyon analizi sonucunda iş yükü ile tıbbi hatalarda tutum puan ortalamaları arasında anlamlı bir ilişki olmadığı belirlenmiştir. Çoklu regresyon analizi sonucunda, iş kazasını etkileyen en önemli faktörlerin iş yükü, çalışılan birim, aylık gelir durumu, kadro durumu, meslekte çalışma yılı ve eğitim düzeyi olduğu belirlenmiştir. Sonuçlar, hemşirelerin iş kazalarının ve iş yükünün azaltılmasına yönelik düzenlemelerin yapılması gerektiğini ortaya koymaktadır. İş kazasını etkileyen en önemli değişkenin iş yükü olması nedeniyle, özellikle iş kazaların azaltılmasına yönelik çalışmalarda iş yükü ile birlikte ele alınması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Nursing; It is one of the occupations with intensive workload which includes many negative factors in the working environment. Excessive workload can sometimes lead to irreversible medical errors. This study was conducted to investigate the relationship between work load, medical error attitudes and work accidents in nurses. The research was conducted in nurses working in Denizli Pamukkale University Training and Research Hospital. The research is cross-sectional and relationship-seeking. The sample of the study consisted of 400 nurses who accepted to work between February and June 2018. The participation rate of the nurses was 75%. Data were collected using the Tan Descriptive Information Form for Nurses“, Değerlendirme Occupational Accident Assessment Questionnaire”,“Workload Scale”and Attitude Scale for Medical Errors ". SPSS 25.0 statistical package program was used to evaluate the data and Shapiro-Wilk and Kolmogorov Smirnov tests, significance test of difference between two means, Mann Whitney U test and Kruskal Wallis variance analysis, Spearman correlation analysis, Multiple Logistic Regression analysis were used. The mean age of the nurses participating in the study was 31.66 ± 7.25. The mean score of the nurses' workload scale was 37 ± 6.16, and the mean score of the medical error attitude scale was 59.28 ± 5.99. The mean scores showed that nurses were aware of the high workload and reporting and importance of medical errors. As a result of the correlation analysis, it was determined that there was no significant relationship between workload and mean attitude score in medical errors. As a result of multiple regression analysis, it was determined that the most important factors affecting the work accident were the workload, the unit worked, the monthly income status, the staff status, the working year in the profession and the level of education. The results suggest that arrangements should be made to reduce nurses' work accidents and workload. Since the most important variable affecting work accidents is the workload, it is recommended to deal with the workload especially in studies aimed at reducing work accidents