Pulmoner cerrahi sonrası solunum kas eğitiminin etkinliğinin incelenmesi
Analysing of the effectiveness of respiratory muscle training after pulmonary surgery
- Tez No: 390242
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORÇİN TELLİ ATALAY, PROF. DR. GÖKHAN YUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Çalışmamızın amacı pulmoner cerrahi sonrası solunum kas eğitiminin etkinliğini incelemekti. Çalışmamıza yaş ortalamaları 55,55±10,54 olan, pulmoner cerrahi geçiren (28 erkek, 12 kadın) 40 olgu dahil edildi. Olgular randomize olarak iki gruba ayrıldı. Çalışma grubundaki olgulara(n=20), postoperatif dönemde günde 1 kez solunum kontrolü, diyafragma solunumu, kostal ekspansiyon egzersizleri, bronşiyal hijyen teknikleri, etkili öksürme, postür egzersizleri ve erken mobilizasyondan oluşan konvansiyonel pulmoner fizyoterapiye ek olarak günde 6 kez solunum kas eğitimi uygulandı. Kontrol grubundaki olgulara(n=20) ise postoperatif dönemde günde 1 kez sadece konvansiyonel pulmoner fizyoterapi uygulandı ve insentif spirometre kullanımı önerildi. Uygulanan tedaviler olgular taburcu olana kadar sürdürüldü. Tüm olguların preoperatif, postoperatif ve taburcu olmadan önce, ağrı düzeyi(VAS), solunum kas gücü (MİP-MEP), dispne düzeyi (MMRC), egzersiz kapasitesi (6DYT), anksiyete-depresyon düzeyi (HAD) değerlendirildi ve hastanede kalış süreleri belirlendi. Tedavi sonucunda her iki grubun postoperatif dönemde azalan solunum kas gücünün taburcu olmadan önce arttığı, bu artışın çalışma grubunda anlamlı derecede daha fazla olduğu belirlendi (p0,05). Çalışmamızın sonuçları pulmoner cerrahi geçiren olgularda, postoperatif dönemde konvansiyonel pulmoner fizyoterapiye ek olarak solunum kas eğitimi uygulamasının solunum kas gücü, dispne ve hastanede kalış süreleri açısından olumlu sonuçları olabileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to analyze the effectiveness of respiratory muscle training in addition to conventional pulmonary physiotherapy after pulmonary surgery. 28 male, 12 female, totally 40 subjects with a mean age of 55,55 ± 10,54 undergoing pulmonary surgery were included into the study. The subjects were divided into two groups randomly. The subjects who were in the study group (n=20) received respiratory muscle training six times a day added to conventional pulmonary physiotherapy once a day which consisted of control of breathing, diaphragmatic breathing, costal expansion exercises, bronchial hygiene techniques, effective coughing, posture exercises and early mobilization in postoperative period. The subjects who were in control group (n=20) received only conventional pulmonary physiotherapy once a day and were recommended to use incentive spirometry. The treatments were applied until discharge. The pain level (VAS), respiratory muscle strength (MIP-MEP), dyspnea level (MMRC), exercise capacity (6MWT), anxiety-depression (HAD) were measured pre-postoperatively and before discharge. The length of stay at hospital was determined.