Elektronik devrelerle toprak sıcaklığı ve nemin ölçümü üzerinde bir araştırma
- Tez No: 39024
- Danışmanlar: PROF.DR. POYRAZ ÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Mekanizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET Tarımsal üretimde verimin arttırılması zorunluluk olmaktadır, özellikle işçi ücretlerinin yüksek olduğu ülkelerde otomasyona gidildiği' görülmektedir. Bu araç tırmada,önce toprak sıcaklığı ölçümü-deneti- mi üzerinde durulmuş ve geliştirilmiş algılayıcılı dijital termome tre ile doğru ve çabuk değerler alınmıştır» İkinci olarak, toprak nemi' ölçümü ele alınmıştır. A şağıdaki dört yöntemle ölçümler yapılmıştır. 1». Elektrodlarla nemin ölçülmesi, 2. Alçı bloklarıyla nemin ölçülmesi, 3. Nem algılayıcı ile nemin ölçülmesi, 4. Gravimetrik yolla nemin ölçülmesi, îlk üç yöntemle alman değerler, gravimetrik yolla' bulunan değerlerle karşılaştırılmıştır. Elektrodlarla ölçümün çok sağlıklı değerler vermediği ortaya çıkarılmışatır. Buna karşın alçı bloklarıyla nem ölçme ve kontrol devresi ile sulama sistemi kontrolü yapılabileceği sonu cuna varılmıştır. Kem algılayıcılarında tarla kapasitesi altında alman değerlerin oldukça doğru sonuçlar verdiği anlaşılmışta r. Alçı blokları ve nem algılayıcıları ile 5-10 dakikalık nem algılama süresince beklenip oldukça doğru sonuçlar alınmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Increasing output in agricultural production is necassary» Automation is widely spread in the countries. w&ere the labour waga is high». Ixh this research.weasuring and testing the soil temperature was studied and the values obtained from the digital thermometer with the developed sensor were accu rate and qui ok o Secondly, the soil moisture was measured. These measur ements were made with the following methods. lo Measurement of moisture vsdth electrodes, 2L. Measurement of moisture with gypsum blocks, 3* Measurement of moisture with moisture sensor, 4. Measurement of moisture with gravimetric, method,, Talues obtamed with the first' three measurement met hods were compared with those from the gravimetric method. Measurements taken with the electrodes were found to give inaccuraUe results. Cont«r to this, it was concludet that the irrigation control system to measure moisture could be achieved using. gypsum blocks and control circuits. The mea surements taken under field capasity were found to be rea sonable results using moisture sensors. Relativel,good results were obtained using gypsum. blocks and moisture sensors with 5- 10-: minute measurement periods., /