Ratlarda deneysel over torsiyonunda iskemi/reperfüzyon hasarı üzerine hidrojenden zengin salin solüsyonu'nun koruyucu etkisi
Protective effect of hyrogen rich saline solution on ischemia/reperfusion injury in rats with experimental ovarian torsion
  1. Tez No: 390270
  2. Yazar: NURCAN GÖKALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH CAN BAŞAKLAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çalışmamızda ratlarda deneysel over iskemi/reperfüzyon hasarında hidrojenden zengin salin solüsyonunun etkilerinin araştırılmasını amaçladık. 36 adet Wistar-albino rat rastgele altı rat içeren altı gruba ayrıldı. Gruplar kontrol, hidrojen, torsiyon, torsiyon/detorsiyon, hidrojen ve torsiyon, hidrojen ve torsiyon/detorsiyon olarak sınıflandırıldı. Bilateral adneksiyal torsiyon tüm torsiyon gruplarında 3 saat boyunca uygulandı. Hidrojen gruplarına hidrojenden zengin salin solüsyonu(HZSS) 5 ml/kg dozunda intraperitoneal olarak verildi. Hem plazma hem de doku örneklerinde MDA VE GST düzeyleri ölçüldü. Doku kesitleri histopatolojik olarak değerlendirildi ve apoptozis indeksi Tunel yöntemiyle saptandı. Sonuçlar çoklu karşılaştırmalar için bilgisayar yazılımı SPSS for Windows sürüm 20. 0 kullanılarak, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Pearson Ki-Kare testi ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, we aim to investigate the effects of hydrogen rich saline solution(HRSS) in a rat model of ovarian ischaemia–reperfusion injury. Thirthy six female Wistar-albino rats were grouped randomly, into six groups of six rats. The groups were classified as: sham, hydrogen, torsion, torsion/detorsion, hydrogen-torsion and hydrogen- torsion /detorsion. Bilateral adneksial torsion was performed for 3 hour in all torsion groups. Hydrogen-rich saline solution (HRSS) was given 5ml/kg in hydrogen groups intraperitoneally. Malondialdehyde (MDA) and glutathion-S–transferase (GST) levels were measured in both the plasma and the tissue samples. The sections of the tissues were evaluated histolopathologically and apopitotic index was detected by TUNEL assay. The results were analyzed by a one-way analysis of the variance (ANOVA) and Pearson Chi-Square tests for multiple comparisons using computer software, SPSS Version 20.0 for Windows.