Titanyum alaşım yüzeyleri selektif lazer ergitme işlemi ile kaplanması sonrası HGF-1 proliferasyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of HGF-1 proliferation on titanium surfaces after coating by using selective laser melting process
- Tez No: 390271
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHADIR ERSU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüzde dental implant materyali olarak en çok titanyum ve alaşımları tercih edilmektedir. Tornalanmış titanyum en iyi kemik-implant temasının oluşturulması için çeşitli yüzey işlemlerinden geçmektedir. Çalışmamızda hem biyouyumluluğun hem de yüzey özelliklerininin iyileştirilmesi amacıyla tornalanmış Grade 5 titanyum disklerin SLM işlemi ile Grade 23 titanyumla kaplanması sonrası insan dişeti fibroblastı hücrelerinin proliferasyonu değerlendirilmiştir. Bu amaçla tornalanmış 5 mm çapındaki toplam 48 adet titanyum Grade 5 örnek 4 gruba ayrıldı. (n=12). İlk gruba herhangi bir yüzey işlemi uygulanmadı. İkinci gruba SLA prosedürü uygulandı. Üçüncü ve dördüncü grup örneklerin yüzeyleri SLM yöntemi kullanılarak Grade 23 titanyumla kaplandıktan sonra dördüncü grup örnek yüzeylere ek olarak SLA prosedürü de yapıldı. Örneklerin yüzey topografileri SEM ve optik profilometre ile değerlendirildi. Ultraviyole ışık altında sterilizasyonu yapılan örneklere HGF-1 ekimi yapıldı. (n=8). MTT deneyi ile 24, 48 ve 72 saatlerin sonunda yüzeylerdeki canlılık hesaplandı. Araştırmanın sonuçlarına göre SLM işlemi yüzey pürüzlülüğünde artışa neden olmuştur. SLA yüzeyler en yüzksek ve kararlı hücre canlılık oranına sahipken (Grup 2), bunu SLM işlemi sonra SLA prosedürünün yapıldığı yüzeyler (Grup 4) takip etmektedir. Tüm deneylerde kontrol grubu en düşük hücre canlılık oranına sahiptir. Grup 3'teki hücre canlılıkğının kararlılığını koruyamaması metal oksit katmanının uzaklaştırılamamasına bağlıdır. SLM işlemi ile yüzeyin Grade 23 titanyumla kaplanması, güçlü asit ve kumlama gibi işlemlerle yüzeyi arındırıldığında umut vaadedici sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
Titanium and its alloys are the most common dental implant material currently. For the best bone-implant contact, machined titanium is subjected to various surface treatments. In this study, aiming to improve both biocompatibility and surface characterictics, human gingival fibroblast proliferation were evaluated after covering machined Grade 5 titanium discswith Grade 23 titanium by using SLM technology. For this purpose, 5-mm-diameter 48 titanum Grade 5 specimen was divided into four groups (n=12). The first group wasn't subjected to any surface treatment. SLA procedure was applied to Group 2.The surfaces of the specimens in Group 3 and Group 4 were covered Grade 23 titanium by SLM process. After this step, only Group 4 was applied to SLA procedure.Th surface topographyof the specimens were evaluated with SEM and optic profilometer.HGF-1 cell culture was performed following specimen sterilization by UV (n=8). After 24,48 and 72 hours, HGF-1 viability on the surface was calculated with MTT assay. Results showed that SLM process increased the surface roughness. The most stable and the vitality ratio was measured on the SLA group (Group 2). The following gropu was Group 4 that both SLM and SLA procedure were applied. Control group had the lowest cell viability for all test results. Grup 3 couldn't showed the stable results because the metal oxide layer could'nt be eliminated from the surface. Grade 23 titanium-coated surfaces by using SLM process has shown promising results when the surfaces cleaned with strong acids and sandblasting.