Omuz sıkışma sendromunda iki farklı egzersiz programının 3-boyutlu skapular kinematik, fonksiyonel aktivite düzeyi ve ağrı üzerine etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of two different exercise programs on 3-dimensional scapular kinematics, functional activity level and pain in subacromial impingement syndrome
  1. Tez No: 390279
  2. Yazar: ELİF TURGUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR GÜL BALTACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma, omuz sıkışma sendromunda klasik germe ve kuvvetlendirme egzersizleri ile kinetik zincir ve skapula odaklı egzersiz eğitimi programının ağrı şiddeti, fonksiyonel aktivite düzeyi ve 3-boyutlu skapular kinematik analiz ile etkisini araştırmak amacıyla planlandı. Çalışmaya subakromial sıkışma sendromlu 36 birey rastgele bir şekilde iki farklı egzersiz eğitimine (kontrol ve ya kinetik zincir grubu) 12 hafta süre ile dahil edildi. Tedavi öncesi, tedavi sonrası 6 ve 12. haftalarda istirahat, aktivite ve gece ağrı şiddeti görsel anaolog skalasıyla, fonksiyonel aktivite düzeyi Omuz Ağrı ve Özür İndeksi ile ve 3-boyutlu skapular kinematik elektromagnetik sistem kullanılarak değerlendirildi. Kinematik kayıt sırasında abdüksiyon, fleksiyon ve skapular düzlem elevasyonda humerotorasik elevasyonun kaldırma ve indirme fazında 30°, 60°, 90° ve 120°'de meydana gelen skapular yukarı-aşağı doğru rotasyon, internal-eksternal rotasyon ve anterior-posterior tilt açıları analiz edildi. İstatistiksel karşılaştırmalarda 2*3 tekrarlı ölçümler ANOVA test kullanıldı. Tedavi gruplarının her ikisinde de ikili karşılaştırmalarda; aktivite ağrı şiddeti tedavi öncesi ve tedavi sonrası 6.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of traditional stretching-strengthening exercises and kinetic chain scapula-based exercises on pain intensity, functional activity level and scapular kinematics. Thirty-six patients diagnosed with subacromial impingement syndrome were included to the study and separated into 2 different exercise programs (control group versus kinetic chain group) during 12 weeks. Pain intensity during rest, activity and night were assessed by visual analog scale, functional activity level was assessed with Shoulder Pain and Disability Index, 3- dimensional scapular kinematics was analyzed with electromagnetic tracking system at baseline, 6th and 12th weeks after training. Kinematic recording of scapular internal-external rotation, upward-downward rotation and anterior-posterior tilt were assessed during abduction, flexion and scapular plane 30°, 60°, 90° and 120° elevation and lowering. 2*3 repeated measures ANOVA was used for statistical comparisons.