Serotoninin renal hasardaki rolü
The role of serotonin on renal injury
  1. Tez No: 390282
  2. Yazar: AÇELYA ERİKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLBERK UÇAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çeşitli akut ve kronik böbrek hastalıklarında doku hasarı oluşmakta ve platelet aktivasyonu gözlenmektedir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda aktive olmuş plateletlerden salınan bazı faktörlerin organ hasarı sırasında gözlenen enflamasyonda ve sonrasında gelişen fibrozis oluşumunda rol aldıkları ileri sürülmüştür. Serotonin, plateletlerde depo edilmekte ve plateletlerin aktivasyonu sonucunda ortama salınmaktadır. Renal hasar sırasında erken dönemde gözlenen platelet aktivasyonu sonucu ortama salınan serotoninin, proksimal tübül epitel hücreleri üzerine etkileri ise henüz araştırılmamıştır. Bu tez kapsamında, plateletlerin ve plateletlerden salınan serotoninin, renal proksimal tübül epitel hücrelerinin işlevine etkileri incelenmiştir. Bu amaçla proksimal tübül epitel hücreleri farklı süre ve dozlarda platelet lizatı (PL) ve serotonin ile uyarılmış ve bu hücrelerin fenotip değiştirerek miyofibroblastlara dönüştüğü ışık mikroskobu altında gösterilmiştir. Bu değişim, fibroblast-miyofibroblast dönüşümünün bir belirteci olan α-SMA gen ekspresyonundaki artışın tayini ile de doğrulanmıştır. Renal hasar sırasında gen ve protein düzeyinde ekspresyonlarında değişiklik olduğu rapor edilen matriks metalloproteinaz-2 (MMP-2), metalloproteinaz doku inhibitörü-1 (TIMP-1) ve kollajen-α1 (COL-α1) gen ekspresyonlarında artış gösterilmiştir. Serotonin ve PL ile uyarımı takiben tümör nekroze edici faktör-α (TNF-α), interlökin-6 (IL-6) ve transforme edici büyüme faktörü-β1 (TGF-β1) gibi enflamatuar sitokinlerin ekspresyonları gen ve protein düzeyinde artmıştır. Literatürde serotoninin renal hasar üzerindeki etkinliğini konu alan bir çalışma bulunmamaktadır. Hasarlı bölgeye ilk olarak ulaşan hücrelerden birisi olan plateletlerin aktivasyonu sonucunda, hasarlı bölgedeki hücrelerin maruz kaldığı serotonin düzeyinin arttığı bilinmektedir. Bu açıdan serotoninin hasarda ya da iyileşme sürecindeki rolünün belirlenmesi önemlidir.
Özet (Çeviri)
In various acute and chronic renal diseases, tissue damage occurs and platelet activation is observed. Recent studies suggest that some factors released from activated platelets may participate in inflammation and fibrosis observed after renal injury. Serotonin is stored in platelets and is released upon platelet activation into the local microenvironment. Serotonin is released upon platelet activation and its effect on proximal tubular epithelial cells has not been determined yet. In this thesis, it was investigated whether platelets and platelet-released serotonin are involved in the function of renal proximal tubular epithelial cells. For this purpose, renal proximal tubular epithelial epithelial cells were stimulated with various concenrations of platelet lysate (PL) or serotonin for different periods and the phenotypic transition of these cells into myofibroblasts were demonstrated under light microscobe. This transition is confirmed by the determination of upregulation in α-SMA gene expression, which is known as fibroblast-myofibroblast transdifferantiation marker. Martix metalloproteinase-2 (MMP-2), tissue inhibitors of metalloproteinase-1 (TIMP-1) and collagen-α1 (COL-α1) upregulations in gene and protein levels, which are reported to be changed in renal inury, were also demonstrated. After stimulation with serotonin and PL, expressions of some inflammatory cytokines such as tumor necrosis factor-α (TNF-α), interleukin-6 (IL-6) and transforming growth factor-β1 (TGF-β1) were increased in both protein and gene levels. Recently, there isn't any published report on the effect of serotonin on renal injury. Platelets are known as the cells that aggregate in the injury site in the early stage and serotonin is released in excess amounts into the local microenvironment following the activation. Therefore it is important to define the role of serotonin both in damage and in healing process.