Yüksek gerçeklikli simülatör ve standart hasta kullanımının hemşirelik lisans öğrencilerinin toraks ve kalp muayene becerilerine etkisi
The effect of high fidelity simulator and standardized patient using upon thorax and heart examination skills of the nursing undergraduate students
- Tez No: 390283
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA DİNÇ, DOÇ. DR. MELİH ELÇİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Yüksek Gerçeklikli Simülatör ve Standart Hasta Kullanımının Hemşirelik Lisans Öğrencilerinin Toraks ve Kalp Muayene Becerilerine Etkisi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Hemşirelik Esasları Programı, Doktora Tezi, Ankara, 2015. Araştırma, hemşirelik lisans eğitiminde yüksek gerçeklikli simülatör ve standart hasta kullanarak yapılan öğretimin öğrencilerin toraks ve kalp muayene bilgi ve becerilerine etkilerini karşılaştırmak ve öğrencilerin görüşlerini incelemek amacıyla yarı-deneysel ve niteliksel desende yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümünde öğrenim gören ve 2014-2015 öğretim yılı güz döneminde“Fiziksel Muayene”dersini seçmeli olarak alan 52 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada toraks-akciğer ve kalp muayene becerisi eğitimlerini deney grubu 1'deki öğrenciler yüksek gerçeklikli simülatör ile, deney grubu 2'deki öğrenciler standart hasta ile yapmışlardır. Öğrencilerin tamamı eğitimlerden sonra Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bu becerilerini araştırmacı gözetiminde gerçek hasta üzerinde uygulamışlardır. Verilerin değerlendirilmesinde Shapiro Wilk testi, eşleştirilmiş t testi, Mann-Whitney U testi ve Wilcoxon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Effect of High Fidelity Simulator and Standardized Patient using upon Thorax and Heart Examination Skills of the Nursing Undergraduate Students. Hacettepe University Institute of Health Sciences, Fundamentals of Nursing Programme, Ph.D Thesis, Ankara 2015. The study was qualitatively and semi-experimentally conducted in order to compare the effect of the training done with high fidelity simulator and standardized patients upon thorax and heart examination knowledge and skills of the nursing undergraduate students during undergraduate education and to determine their opinions. The sample of the study was composed of 52 students who studied“Physical Examination”course as an optional subject during fall semester, 2014-2015 academic year at Nursing School of Faculty of Health Sciences of Yıldırım Beyazıt University. In the study; the students of the experimental group 1 received the training on thorax-lung and heart examination using high fidelity simulator while the students of the experimental group 2 had the same training with standardized patients. After the trainings, all of the students practiced their skills on real patients at Atatürk Training and Research Hospital under the guidance of the researcher. For the data assessment; Shapiro Wilk test, paired t test, Mann-Whitney U test and Wilcoxon test were employed.