Ameliyat öncesi hazırlığa ilişkin bakım uygulamalarını öğretmede standart hasta kullanımının öğrencilerin bilgi, beceri ve kaygı düzeylerine etkisi
The effect of standard patient use in teaching preoperative preparation care practices on knowledge, skills and anxiety levels of students
  1. Tez No: 626288
  2. Yazar: RUMEYSA ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı, ameliyat öncesi hazırlığa ilişkin bakım uygulamalarının öğretiminde standart hasta kullanımının hemşirelik öğrencilerin klinik uygulamadaki bilgi, beceri, kaygı ve stres düzeylerine etkisini incelemektir. Bu araştırma, tek kör, randomize kontrollü bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini, 2018-2019 yılı güz döneminde öğrenim gören II. sınıf hemşirelik öğrencilerinden, araştırmaya katılmayı kabul eden 25'i müdahale ve 28'i kontrol olmak üzere toplam 53 öğrenci oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında; Öğrenci Bilgi Formu, Ameliyat Öncesi Hasta Hazırlığı Bakım Uygulamaları Ön Testi, Son Testi, Beceri Değerlendirme Formu, Spielberg Durumluk ve Sürekli Kaygı Envanteri, Öğrenmede Öğrenci Memnuniyeti ve Özgüven Ölçeği, Simülasyon Tasarım Ölçeği ve Hemşirelik Öğrencileri İçin Algılanan Stres Ölçeği kullanılmıştır. Tüm öğrenciler ''Ameliyat Öncesi Hemşirelik Bakımı" konusunda teorik eğitim aldıktan sonra, rol oynama yöntemiyle beceri eğitimi gerçekleştirilmiştir. Müdahale grubundaki öğrenciler ek olarak ameliyat öncesi hasta hazırlığı senaryosunu içeren standart hasta eğitimine katılmışlardır. Veriler, beceri eğitimi öncesi ile mesleki beceri, standart hasta ve klinik uygulama eğitimleri sonrası olmak üzere dört aşamada toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistikler, hipotez testleri, Ki Kare Testi, Fisher Exact Testi ve Spearman Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Ameliyat öncesi hazırlığa ilişkin bakım uygulamaları son testi toplam puanının her iki grupta da (Müdahale: 77,4, Kontrol:76,1) ön teste göre (Müdahale: 70,4, Kontrol:65,5) anlamlı derecede arttığı (p0,05). Müdahale ve kontrol grubunun klinik uygulamadaki kaygı düzeyi diğer uygulama ortamlarına göre anlamlı derecede düşük bulunmuştur (p0,05). Araştırmadan elde edilen sonuçlar, ameliyat öncesi hazırlığa ilişkin bakım uygulamalarının öğretiminde orta gerçeklikli simülasyon yöntemi olan rol oynamaya ek olarak uygulanan yüksek gerçeklikli standart hasta kullanımının öğrencilerin bilgi ve becerilerinin artırılması, kaygı ve streslerinin azaltılmasında, rol oynama yöntemiyle benzer etkinlikte olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study is to examine the effect of standard patient use in teaching preoperative preparation care practices on the knowledge, skill, anxiety and stress levels of nursing students in clinical practice. The present study was a single-blind, randomized and controlled study. The sampling of the study consisted of a total of 53 2nd grade nursing students who studied in the fall semester of 2018-2019 academic year, 25 of whom were included in the Intervention Group and 28 of whom were included in the Control Group, who had agreed to participate in the study. In the collection of the study data, the Student Information Form, Pre-Operative Patient Preparation Care Practices Pretest, Posttest, Skills Assessment Form, Spielberg State-Trait Anxiety Inventory, Student Satisfaction and Self-Confidence Scale in Learning, Simulation Design Scale, and Perceived Stress Scale for Nursing Students were used. After all the students received theoretical training on“Preoperative Nursing Care”, the skills training of the students was performed by using role play method. In addition, the students who were in the Intervention Group participated in standard patient training, which included a preoperative patient preparation scenario. The data of the study were collected in four stages as before the skills training, vocational skills training, standard patient training and clinical practice training. In the evaluation of the data, the descriptive statistics, hypothesis tests, Chi-Square Test, Fisher's Exact Test, and Spearman Correlation Analysis were used. It was determined that the preoperative preparation care practices posttest scores (Intervention: 77,4, Control:76,1) increased significantly in both groups compared to the pretest scores (Intervention: 70,4, Control:65,5) (p0.05). The anxiety levels of the Intervention and Control Group in clinical practice was found to be significantly lower than other practices settings (p0.05). The results obtained from the research show that, in addition to playing a role as a medium-fidelity simulation method in the teaching of pre-operative preparation care practices, the use of high-fidelity standard patients is similarly effective in increasing students' knowledge and skills, reducing their anxiety and stress.