Ataksik multipl skleroz hastalarında farklı egzersiz yaklaşımlarının etkilerinin karşılaştırılması
Comparing the effect of different exercise approaches in patients with ataxic multiple sclerosis
  1. Tez No: 390299
  2. Yazar: YELİZ SALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE ARMUTLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın amacı ataksik multipl skleroz hastalarında konvansiyonel yaklaşımlara ek olarak uygulanan spinal stabilizasyon egzersizlerinin ve aktivite temelli eğitimin postüral kontrol, koordinasyon, yürüyüş üzerine etkilerini araştırmaktır. Randomize kontrollü olarak planlanan çalışmaya; 17 erkek 25 kadın, EDSS puanı 3-5 arasında toplam 42 MS hastası dahil edilmiştir. Hastalar basit rastgele yöntemle kontrol, spinal stabilizasyon ve aktivite grubu olmak üzere 3 gruba ayrılmıştır. Kontrol grubundaki hastalara denge ve koordinasyonu geliştirmeye yönelik olarak duyu eğitimi, denge eğitimi, koordinasyon egzersizlerini içeren konvansiyonel yaklaşımlar uygulanmıştır. Spinal stabilizasyon grubuna ise kontrol grubundaki egzersizlere ek olarak lumbal stabilizasyon egzersizleri, aktivite grubuna ise aktivite temelli eğitim verilmiştir. Çalışmaya alınan olguların, demografik bilgileri alındıktan sonra, değerlendirmeler tedaviye başlamadan önce ve 18 seanslık tedavi programı sonrasında uygulanmıştır. Hastaların yaş ortalamaları 35,36±8,14, (kontrol grubu) 37,29±9,75 (spinal stabilizasyon grubu) 34,36±7,90 (aktivite grubu) olarak belirlenmiştir. Uygulanan değerlendirmeler Berg Denge Ölçeği (BDÖ), Uluslararası ataksi oranlama Ölçeği (UAAOÖ), MS gövde bozukluk ölçeği (MSGBÖ), fonksiyonel uzanma testi (FUT), 2 Dakika yürüyüş testi (2DYT), 12 maddeli MS yürüyüş ölçeği (MSYÖ-12), bilgisayarlı dinamik postürografi (BDP), duyusal uyarılmış potansiyeller (SEP) değerlendirmelerini içermektedir. Tedavi öncesi ve sonrası değerler karşılaştırıldığında; BDÖ, UAAOÖ, FUT, BDP-birleşik denge puanı, 2DYT ve MSYÖ-12 tedavi sonrasında 3 grupta da istatistiksel yönden gelişmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of spinal stabilization exercise and task-oriented therapy that combined with conventional therapy approaches on postural control, coordination and gait in ataxic multiple sclerosis patient. 17 male, 25 female and totally 42 MS patient that have EDSS score between 3-5 was enrolled in this randomized controlled study. The patients were divided into 3 groups as control, spinal stabilization and task oriented group by simple randomized design. Patients in the control group received conventional physiotherapy approaches consisting of balance and coordination exercise and sensory training. Spinal stabilization group received lumbal stabilization exercise while task oriented group received task-oriented exercise in addition to conventional approaches. After obtaining demographic information, assessments were performed before treatment and at the end of the 18 seasons treatment program. According to the demographic data mean age was 35, 36±8.14 year in control group, 37,29±9, 75 year in spinal stabilization group, 34,36±7,90 year in task oriented group. Assessments consisted of Berg Balance Scale (BBS), International Cooperative Ataxia Rating Scale (ICARS), MS Trunk Impairment Scale, Functional Reach Test (FRT), 2 Minute Walk Test (2MWT), 12 item Multiple Sclerosis Walking Scale (MSWS-12), Computerized Dynamic Posturagraphy (CDP), Somatosensory Evoked Potentials (SEP). When before and after treatment values were compared within the groups BBS, ICARS, FRT, the CDP-composite score, 2MWT and MSWS-12 was developed statistically in three group (p 0,05).