Yarık damaklı çocuklarda konuşma özelliklerinin ses üzerine etkisinin incelenmesi
Searching the effect of speech characteristics on voice in children with cleft palate
- Tez No: 390300
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ÖZCEBE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yarık damaklı çocukların ses bozukluğu açısından risk altında oldukları kabul edilmektedir. Ses bozuklukları ile velofarengeal fonksiyon arasında ilişki olduğu düşünülmekte, en önemli nedenin de glottal duraklı üretimler ile yapılan laringeal kompansasyon mekanizması olduğu öne sürülmektedir.Çalışmamızın temel amacı konuşma özelliklerinin ses üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışmamızda 4-12 yaşları arasında 60 yarık damaklı bireyden, I. Grubu, glottal duraklı üretimler olmayan 40 birey, II. Grubu ise glottal duraklı üretimleri olan 20 birey oluşturmuştur. İki grubun ses özellikleri; Pediatrik Ses Handikap İndeksi, GRBAS, Akustik Analiz ve Videolaringoskopi yöntemleri ile karşılaştırılmış; bireylerin velofarengeal fonksiyon özellikleri Nazometre ve Nazofaringoskopi yöntemleri ile belirlenmiştir.Çalışmamız kapsamında ayrıca 90 yarık damaklı çocukta ses bozukluğu oranı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is generally accepted that children with cleft palate are at high risk for having a voice disorder.Itis thought that there is a clear relationship between velopharyngeal insuffiency and voice disorders.It is hypothesised that one of the mostcommon cause of this relationship is the laringeal compensation mechanism characterized by glottal stops.So that, the main purpose of our study is to search the effect of speech characteristics on voice in children with cleft palate. In this studyI.Group consisted of 40 children who didn't have glottal stop productions in their speech,II.Group consisted of 20 children who had glottal stop productions in their speech.Two groups'voice characteristics were compared by perceptual analysis (GRBAS), pediatric voice handicap index ,acoustic analysis, videolaryngoscopy; both groups' velopharyngeal function was determined by flexible fiberoptic endoscopy and nasometer evaluations.Also,prevalance of dysphonia was determined in90children with cleft palate.