Multiple sklerozlu hastalarda teknoloji destekli görev odaklı eğitim ve telerehabilitasyonun etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of technology supported task-oriented training and telerehabilitation in patients with multiple sclerosis
  1. Tez No: 764333
  2. Yazar: MERT DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED KILINÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu çalışma, Multiple Skleroz hastalarında teknoloji destekli görev odaklı eğitim ve mobil uygulama kullanılarak uygulanan telerehabilitasyonun; gövde, denge, ataksi semptomları, yorgunluk, fonksiyonel mobilite, yürüme, üst ekstremite fonksiyonları, yaşam kalitesi, katılım ve fonksiyonel aktivite kinematikleri üzerine olan etkilerini karşılaştırmalı olarak araştırmak amacıyla planlandı. Çalışmaya dâhil edilen 34 hasta randomize olarak iki gruba ayrıldı. Her iki gruptaki hastalar 8 hafta, haftada 3 gün, günde 60 dakika tedaviye alındı. Birinci gruba görev odaklı eğitim istasyonlar halinde uygulandı. Hastalar her istasyonda, 5 dakika egzersiz ve 1 dakikalık dinlenme periyotları halinde aktivite eğitimi aldı. Eğitim kapsamında 10 farklı aktivite kullanıldı. Aktivite istasyonlarının son üçü sanal gerçeklik oyunları ile uygulandı. İkinci gruba araştırmaya özgü geliştirilen mobil uygulama aracılığıyla videolar gönderilerek egzersiz yaptırıldı. Her iki grup için egzersizlerin zorluk seviyesi modifiye borg ölçeğine göre 3-5 olacak şekilde ayarlandı. Gövde, Gövde Bozukluk Ölçeği; denge, Berg Denge Ölçeği; ataksi semptomları, Uluslararası Kooperatif Ataksi Oranlama Ölçeği; yorgunluk, Yorgunluk Şiddet Ölçeği; fonksiyonel mobilite, Zamanlı Kalk Yürü Testi; yürüme, 12 Maddeli Multiple Skleroz Yürüme Ölçeği, üst ekstremite becerileri, Abilhand ve Minnesota testleri; yaşam kalitesi ve katılım, Multiple Skleroz Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Amaca Ulaşma Ölçeği; fonksiyonel aktivite kinematikleri ise 10 günlük yaşam aktivitesinde XSens MVN Awinda sensörler kullanılarak kör bir değerlendirici tarafından değerlendirildi. Çalışmayı 32 hasta tamamladı. Grupların yaş ortalamaları görev odaklı eğitim (T-GOE) grubunda 38,7+5,5 olarak, telerehabilitasyon (TR) grubunda 36±8,19 olarak bulundu. Grupların bütün klinik değerlendirmelerinde başlangıç değerleri benzerdi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of technology-assisted task-oriented training and mobile application based telerehabilitation on Multiple Sclerosis patients. The 34 patients included in the study were randomly divided into two groups. Patients in both groups were treated for 8 weeks, 3 days a week, 60 minutes a day. Task-oriented circuit training was applied to the first group. The patients received activity training in 5 minutes of exercise and 1 minute of rest at each station. Within the scope of the training, 10 different activity stations were used. The last three activity stations were applied with virtual reality games. Mobile application based telerehabilitation was applied to the second group by exercise videos. The difficulty level of the exercises for both groups was adjusted to 3-5 according to the Modified Borg Scale. All participants were assessed by a blinded assessor at the start and end of treatment. The following assessments were applied to all patients: Trunk Impairment Scale, Berg Balance Scale, International Cooperative Ataxia Rating Scale, Fatigue Severity Scale, Timed Up and Go Test, Multiple Sclerosis Walking Scale, Abilhand, Minnesota Hand Function Tests, Multiple Sclerosis Quality of Life Scale and Goal Attaintment Scale. The ten daily living activities were evaluated using XSens MVN Awinda System. The 32 patients completed the study. The mean age of the groups was 38.7+5.5 in the task-oriented training (T-GOE) group and 36±8.19 in the telerehabilitation (TR) group. Baseline values were similar in all clinical evaluations of the groups (p>0.05).