Ataksik multipl skleroz hastalarında spinal stabilizasyon eğitimi ile birlikte farklı bölgelere uygulanan lokal vibrasyonun postüral kontrol üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of local vibration applied to different regions with spinal stabilization training on postural control in patients with ataxic multiple sclerosis
- Tez No: 853410
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED KILINÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi Ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Fizyoterapistliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışma, ataksik Multipl Skleroz hastalarında spinal stabilizasyon eğitimine ek olarak gastrosoleus kas kompleksine ve servikal-lumbal paraspinal kaslara uygulanan lokal vibrasyonun (LV) postüral kontrol üzerindeki etkilerini karşılaştırmalı olarak incelemek amacıyla tek kör, randomize kontrollü olarak planlandı. Çalışmaya dâhil edilen 36 hasta randomize olarak Gastrosoleus LV, Paraspinal LV ve Egzersiz Grubu olmak üzere üç gruba dağıtıldı. Her grup 8 hafta boyunca, haftada 3 gün tedaviye alındı ve bir tedavi seansı 60 dk sürdü. Egzersiz grubuna spinal stabilizasyon eğitimi verildi. Gastrosoleus LV grubuna, spinal stabilizasyon eğitimine ek olarak sağ ve sol gastrosoleus kas kompleksine 5'er dk LV uygulandı. Paraspinal LV grubuna ise spinal stabilizasyon eğitimine ek olarak servikal ve lumbal paraspinal kaslara 5'er dk LV uygulandı. LV, her iki gruba da 80 Hz frekans ve 1 mm amplitüdde uygulandı. Gövde kontrolü, ataksi şiddeti, performansa dayalı denge, kor endurans, stabilite limitleri-postüral salınımlar ve yürüyüşün zaman-mesafe karakteristikleri değerlendirildi. Her gruptan ikişer kişi farklı nedenlerle çalışma dışı bırakıldı ve çalışmayı 30 hasta tamamladı. Gruplardaki hastaların vücut kitle indeksi, hastalık durasyonu, son atak tarihi ve klinik tipleri benzerdi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was planned as a single-blind, randomized controlled trial to comparatively investigate the effects of local vibration (LV) applied to the gastrosoleus muscle complex and cervical-lumbar paraspinal muscles on postural control in addition to spinal stabilization training in ataxic Multiple Sclerosis patients. The 36 patients included in the study were randomly assigned to three groups: Gastrosoleus LV, Paraspinal LV and Exercise Group. Each group was treated 3 days a week for 8 weeks and one treatment session lasted 60 minutes. The exercise group received spinal stabilization training. In the gastrosoleus LV group, LV was applied to the right and left gastrosoleus muscle complex for 5 min each in addition to spinal stabilization training. In the paraspinal LV group, LV was applied to the cervical paraspinal muscles for 5 min and to the lumbar paraspinal muscles for 5 min in addition to spinal stabilization training. LV was applied with a frequency of 80 Hz and an amplitude of 1 mm in both groups. The trunk control, the severity of ataxia, the performance-based balance, the core endurance, limits of stability and postural sways and temporo-spatial parameters of gait were assessed. Two patients from each group were excluded for different reasons and 30 patients completed the study. Body mass index, disease duration, date of last attack and clinical types of the patients in the groups were similar (p>0.05).