Üç farklı eğe sisteminin kök kanal dolgu materyali uzaklaştırma etkinliği: Mikro bilgisayarlı tomografi çalışması
Root canal filling material removal efficiency of three different single file systems: Micro computed tomography study
- Tez No: 390305
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR ÖZÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın amacı, alt çene birinci ve ikinci keser dişlerde uygulanmış olan kanal dolgu materyalinin tasarım ve özellik olarak farklılık gösteren üç farklı tek eğe sistemi kullanılarak uzaklaştırılmasının süre ve etkinlik açısından değerlendirilmesidir. Bu çalışmada otuz adet çürüksüz alt çene birinci ve ikinci keser dişler kullanılmıştır. Dişler kök kanal tedavisi sonrasında ve kök kanal dolgusu uzaklaştırıldıktan sonra olmak üzere iki kez mikro bilgisayarlı tomografi cihazı ile taranmıştır. Kök kanal tedavisi sonrası ve kanal dolgu materyali uzaklaştırıldıktan sonra elde edilen kesitler uygun yazılımlar kullanılarak üç boyutlu hale getirilmiş ve kök kanal dolgu materyali miktarı hacimsel olarak belirlenmiştir. Verilerin istatistiksel analizinde ; tek yönlü varyans analizi (One-Way ANOVA) ve Kruskall-Wallis testi kullanılmıştır. İncelenen parametrelerde gruplar arasında istatistiksel bir fark bulunamamıştır. Elde edilen verilere göre incelenen tüm eğe gruplarının kök kanal dolgu materyali uzaklaştırmada etkin olduğu ve güvenle kullanılabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the efficiency of three different single rotary file systems on root canal filling material removal performed on mandibular first and second incisor teeth.Thirty freshly extracted human teeth without caries were used for this study. Teeth were scanned twice using micro computed tomography device after root canal filling and following root canal filling material removal. Sections obtained were transformed into 3D models using appropriate software and measurements were performed on the images reconstructed. Percentage of volume of residual root canal filling material was measured and the operating time was recorded for each group. Data were analyzed with One-Way ANOVA and Kruskall-Wallis test. Statistically no differences were detected among the study groups with respect to any parameters investigated. Based on the data obtained, it can be concluded that all the single file systems achieved acceptable root canal filling material removal and can be used in endodontic practice.