Ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu sonrası iki farklı stabilizasyon eğitiminin diz kas kuvvet gelişimine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of different stabilization trainings' effects on knee strength recovery after anterior cruciate ligament reconstruction
  1. Tez No: 390307
  2. Yazar: GÜLCAN HARPUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR GÜL BALTACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı hamstring tendon otogrefti kullanılarak ön çapraz bağ cerrahisi geçirmiş bireylerde farklı kinetik halka pozisyonunda verilen stabilizasyon eğitiminin quadriceps ve hamstring kas kuvvet gelişimi üzerine etkisini araştırmaktı. 52 hasta randomize olarak 3 gruba ayrıldı. Grup 1 (n=17, yaş: 28.3±9.0 yıl, VKİ: 24.0±3.7 kg/m2) standart rehabilitasyona ek olarak izokinetik sistemde (ISOMED 2000) açık kinetik halka (AKH) stabilizasyon eğitimine, Grup 2 (n=18, yaş: 27.3±7.8 yıl, VKİ: 26.1±4.0 kg/m2) standart rehabilitasyona ek olarak fonksiyonel squat aletinde (Monitered Rehab System) kapalı kinetik halka (KKH) stabilizasyon eğitimine dahil edilirken, Grup 3 (n=17, yaş: 27.0±6.3 yıl, VKİ: 24.4±3.2 kg/m2) ise sadece standart rehabilitasyon programına dahil edildi. Stabilizasyon eğitimi, quadriceps ve hamstring kaslarının ko-kontraksiyonu ile birlikte 60˚ diz fleksiyonunda yapıldı. Stabilizasyon eğitimi cerrahi sonrası 1.ayda başlatıldı ve 8 hafta süreyle 3 gün/hf olacak şekilde yapıldı. Quadriceps ve hamstring kaslarının cerrahi sonrası 1, 3 ve 6.aydaki izometrik kas kuvvetleri ve kasların 6.aydaki 60˚/s, 90˚/s ve 180˚/s'de konsentrik ve 90 ˚/s'de eksentrik kas kuvvetleri izokinetik dinamometre ile ölçüldü. Verilerin analizinde 2 yönlü (Zaman X grup) tekrarlayan ölçümlerde varyans analizi kullanıldı. Zaman ile grup arasındaki etkileşim quadriceps kuvvet gelişimi için anlamlı bulundu (F(4,98)= 2.75, p=0.03). Eğitim sonunda, 1. ve 2. grubun quadriceps kuvveti 3. gruptan daha fazla bulunurken (p0.05). Sonuç olarak, quadriceps kas kuvveti gelişiminde, AKH ve KKH pozisyonlarında yapılan stabilizasyon eğitimleri standart rehabilitasyona göre daha etkili bulundu. Bu nedenle, quadriceps kas kuvvetinin artırılması için dirençli hamstring quadriceps ko-kontraksiyon eğitimi ÖÇB cerrahisi sonrası rehabilitasyon programına dahil edilmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of different kinetic chain stabilization trainings on quadriceps and hamstring strength recovery in anterior cruciate ligament reconstructed patients with hamstring tendon autograft. 52 patients were randomly allocated into 3 groups. Group 1 (n=17, age: 28.3±9.0 yrs, BMI: 24.0±3.7 kg/m2) was included in both standard rehabilitation and open kinetic chain (OKC) stabilization training in isokinetic system (ISOMED 2000); Group 2 (n=18, age: 27.3±7.8 yrs, BMI: 26.1±4.0 kg/m2) was included in both standard rehabilitation and closed kinetic chain (CKC) stabilization training in functional squat system (Monitered Rehab System), while Group 3 (n=17, age: 27.0±6.3 yrs, BMI: 24.4±3.2 kg/m2) was only included in standard rehabilitation. 2 way repeated measures of ANOVA (time by group) was used for statistical analysis. Time by group interaction was found significant for quadriceps strength recovery (F(4,98)= 2.75, p=0.03). At the end of the training, quadriceps strength of Group 1 and Group 2 was greater than Group 3 (p0.05). As a result, for quadriceps strength recovery, stabilization trainings in OKC and CKC positions were found more effective than standard rehabilitation. Therefore, resistive hamstring quadriceps co-contraction training should be included in ACL rehabilitation program so as to increase quadriceps strength.