Tiyofen içeren Schiff bazı bileşiklerinin kristal ve moleküler yapılarının deneysel ve kuramsal yöntemlerle incelenmesi
Investigation of crystal and molecular structures of Schiif base compounds including thiophene by experimental and theoretical methods
- Tez No: 390308
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TANAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışmasında, C12H6BrF3N2O3S (I) ve C11H8N2O3S (II) Schiff baz bileşikleri sentezlenerek yapıları X-ışınları kırınımı ve IR yöntemleriyle incelenmiştir. Bu bileşikler Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Kimya Bölümü laboratuvarında sentezlenmiş ve kristallerin kırınım verileri Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Fizik Bölümü kristalografi laboratuarında bulunan STOE IPDS-II difraktometresinden elde edilmiştir. Moleküllere ait IR spektrumları Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Kimya Bölümünde bulunan Bruker Vertex 80V FT-IR spektrometresi kullanılarak elde edilmiştir. Kuramsal çalışmalarda Gaussian 09W ve GausView 5.0 paket programları kullanılmıştır. Kristallerin moleküller geometrisi ve IR spektrumları kuramsal HF ve YFK yöntemleri kullanılarak yapılmıştır. Moleküllerin enerjileri, dipol momentleri, yük dağılımları, moleküler elektrostatik potansiyelleri ve sınır orbitalleri (HOMO ve LUMO) hesaplama yoluyla ayrıca elde edilmiştir. Kuramsal hesaplamalar için baz seti olarak 6-311++G(d,p) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, C12H6BrF3N2O3S (I) and C11H8N2O3S (II) Schiff base compounds have been synthesized, their crystal structures have been characterized by X-ray diffraction and IR methods. These compounds were synthesized in the chemistry laboratory of the chemistry department of Ondokuz Mayıs University and the diffraction data from crystals have been obtained from STOE IPDS-II in the crystallography laboratory of physics department at Ondokuz Mayıs University. IR spectra of the molecules were obtained using a Bruker Vertex 80V FT-IR spectrophotometer in the chemistry department of Ondokuz Mayıs University. In theoretical studies Gaussian 09W and Gaussview 5.0 software packages were used. The molecular geometry and IR spectra of the crystals is performed using the HF and DFT theoretical methods. The energies of molecules, dipole moments, molecular electrostatic potentials and the frontier orbitals (HOMO and LUMO) was also obtained by calculations. The 6-311++G(d,p) was chosen as basis set for the theoretical calculations.