Kırşehir ili Curculionidae (Coleoptera) familyası üzerinde taksonomik ve morfolojik araştırmalar
Taxonomic and morphologic studies on the family Curculionidae (Coleoptera) of Kirşehir city
  1. Tez No: 390316
  2. Yazar: MUSTAFA YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT ERBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada 2013-2014 yılları Mayıs-Ağustos ayları arasında Kırşehir ilinde toplanan Curculionidae (Coleoptera) familyasına ait örneklerin sistematikleri ve dağılışları araştırılmıştır. Çalışma sonucunda 234 dişi ve 172 erkek olmak üzere toplam 406 örnek değerlendirilmiştir. Bu örneklerin değerlendirilmesi sonucunda 7 altfamilya, 27 cins ve 42 tür tespit edilmiştir. Bu türlerden Baris atricolor, Trichosirocalus horridus, Cionus distinctus, Cionus olivieri, Cionus wittei, Curculio nucum, Curculio venosus, Gymnaetron tibiellum, Sibinia viscariae, Tychius aureolus, Strophomorphus ctenotus, Myorrhinus albolineatus, Oedecnemidius pictus, Oedecnemidius saltuarius, Parascythropus mirandus, Phyllobius fulvago, Phyllobius maculicornis, Polydrusus gracilicornis, Sitona puncticollis, Brachypera zoilus, Hypera nigrirostris, Cleonus piger, Pachycerus segnis, Larinus sturnus, Lixus algirus, Bangasternus orientalis, Magdalis coeruleipennis ve Magdalis rufa türleri çalışma bölgesinde ilk defa kaydedilmiştir. Bununla birlikte elde edilen türlerin tanımları, Dünya ve Türkiye yayılışları, lokalite bilgileri, erkek ve dişi fotoğrafları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, systematics and distribution of the samples which belong to Curculionidae (Coleoptera) family were investigated. The samples were collected from Kırşehir city between Mayıs and August in 2013-2014. As a result, a total of 406 samples including 234 females and 172 males were evaluated. In this way, 7 subfamilies, 27 genera and 42 species were identified. Baris atricolor, Trichosirocalus horridus, Cionus distinctus, Cionus olivieri, Cionus wittei, Curculio nucum, Curculio venosus, Gymnaetron tibiellum, Sibinia viscariae, Tychius aureolus, Strophomorphus ctenotus, Myorrhinus albolineatus, Oedecnemidius pictus, Oedecnemidius saltuarius, Parascythropus mirandus, Phyllobius fulvago, Phyllobius maculicornis, Polydrusus gracilicornis, Sitona puncticollis, Brachypera zoilus, Hypera nigrirostris, Cleonus piger, Pachycerus segnis, Larinus sturnus, Lixus algirus, Bangasternus orientalis, Magdalis coeruleipennis and Magdalis rufa were recorded for the first time in study area. However, the definitions of the identified species, distribution of species in the world and Turkey, information about localities of them, and male and female photos of them were provided.