Kırşehir ili akçakent ilçesi Curculiıonidae (Coleoptera) familyası üzerinde taksonomik ve morfolojik araştırmalar
Taxonomic and morphological studies on the family Curculionidae (cColeoptera) of Kırşehir (Akçakent) province
- Tez No: 441868
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ CANDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada 2013-2014 yılları Mayıs-Temmuz ayları arasında Kırşehir ili Akçakent ilçesinden toplanan 265 dişi ve 65 erkek olmak üzere toplam 330 Curculionid örneği incelenmiştir. Bu çalışma kapsamında Curculionidae (Coleoptera) familyası türlerine ait örneklerin sistematikleri, morfolojileri ve dağılışları araştırılmıştır. Çalışma bölgesinden Curculionidae familyasına ait 6 altfamilya, 22 cins ve 50 tür tespit edilmiştir. Bu türlerden 28 Curculionid türü çalışma bölgesi için yeni kayıt olarak tespit edilmiştir. Arazi çalışması esnasında atrapla süpürme, görerek elle veya pens ile yakalama yöntemleri kullanılmıştır. Çalışma kapsamında elde edilen türlerin tanımları, Dünya ve Türkiye yayılışları, lokalite bilgileri, dorsal ve lateralden çekilmiş stereo mikroskop resimleri ile elektron mikroskobunda çekilmiş taksonomik organ resimleri (anten, bacak, elitra, göz vb) verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, totally 330 Curculionidindividuals (65 males and 265 females) collected from Kırşehir (Akçakent) province between May-July in 2013-2014 were investigated. The systematics, morphology and distribution of the individuals of Curculionidae (Coleoptera) species were explored by this work. six subfamilies, 22 genera and 50 species belong to the family Curculionidae were determined from the studied area. The 28 Curculionid species from these were detected as new records for the studied area. The samples were collected by insect nets, hands or tweezers during the field studies. The descriptions, the distributions in Turkey and in the world, the localities, the dorsal and the lateralphotos by stereomicroscopy and taxonomic structure photos (antenna, leg, elytra, eye etc.) by electron microscopy of the species studied were presented.