Konya ilinde karma yem imalatında kullanılan bazı yem materyallerinin besin madde muhtevasındaki varyasyonun belirlenmesi
Determinations of variations in the nutrient compositions of feed materials used in the compound feed manufacturing in the Konya province
  1. Tez No: 390338
  2. Yazar: OSMAN BAYINDIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ BAHTİYARCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmanın amacı, Konya ilinde karma yem imalatında yaygın olarak kullanılan çeşitli yemlerin kimyasal kompozisyonlarını ve besin maddelerindeki varyasyonun tespiti, bu varyasyonun rasyon formülasyonuna etkilerini tespit etmektir. Çalışmada,110 adet dane mısır, 54 adet arpa, 128 adet buğday kepeği, 190 adet kurutulmuş damıtık tahıl çözünür maddeleri-(DDGS:Dried distiller grain solubles), 273 adet ayçiçeği tohumu küspesi (ATK), 98 adet soya fasulyesi küspesi (SFK) , 40 adet pamuk tohumu küspesi (PTK), ve 62 adet kanola tohumu küspesinin (KTK) besin maddesi NIR cihazı ile tespit edilmiştir. Çalışmada kullanılan yem materyallerinin ana besin maddelerinin geniş sınırlar arasında değiştiği bulundu. Bu değişkenliğin sebebi, materyalin genotipi, yetiştiği bölge, büyüme ve hasat şartlarındaki mevsimsel varyasyonların yanı sıra kurutma ve depolama şartlarındaki farklılıklar olabilir. Yemlerin besleme değerindeki bu varyasyon aynı zamanda hayvanların performansında da değişikliğe yol açacaktır. Bu yüzden rasyon formülasyonunda belli bir besin maddesi için standart sapmaya göre hesaplanmış düzeltilmiş ortalama değerin kullanılması faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the variations in the chemical composition of some feeds which was commonly used in compound feed manufacturing in Konya, and was to determine the effect of this variation on the formulation of rations. In the study, the nutrient content of 110 grain corn sample, 54 barley sample, 128 wheat bran sample, 190 dried distiller's grains soluble (DDGS) sample, 273 sunflower seed meal (SSM) sample, 98 soybean meal (SBM) sample, 40 cotton seed meal (CSM) sample, and 62 sample of canola meal (KK) was determined by NIR device. It was found that main nutrients of feedstuffs used in the study were varied between wide limits. The reason for this variability may be a number of factors as genotype of material, the location in which it is gown, seasonal variations in growing and harvesting condition, as well as differences in drying and storage condition. Also, this variations in nutritive value of feedstuffs will lead to variation in performance of animal. Therefore, for the specific nutrient, using corrected mean value which is calculated from standart deviation may be useful in ration formulation.